Kostka Rubika ułożona w 26 ruchach

| Ciekawostki

Dan Krunkle i Gene Cooperman, informatycy z Northeastern University w Bostonie, udowodnili, że kostkę Rubika można ułożyć w 26 ruchach. Niezależnie od tego jak bardzo przemieszane będą kolory.

Kunkle i Cooperman użyli superkomputera do rozwiązania zagadki kostki. Wcześniej musieli jednak dokonać pewnych uproszczeń, gdyż istnieją 43 tryliony (43 000 000 000 000 000 000) możliwych kombinacji, a to zbyt dużo nawet dla superkomputera.

Uczeni najpierw zmniejszyli liczbę kombinacji sprawdzając, które z nich są sobie równoważne. Następnie zidentyfikowali 15 000 możliwych ustawień, które można rozwiązać w mniej niż 14 „półobrotów” kostki. Potem opracowali metodę na pogrupowanie każdej z możliwych konfiguracji i przypisanie ich do odpowiednich klas o podobnych właściwościach.

W ten sposób dowiedzieli się, że kostkę można ułożyć w 29 ruchach. To jednak nie wystarczyło, gdyż uczeni chcieli pobić rekord wynoszący 27 ruchów. Aby zmniejszyć liczbę kombinacji odrzucili takie, o których już było wiadomo, że można je rozwiązać w 26 lub mniej ruchach. W ten sposób zostało im 80 milionów kombinacji kostki. Ich analizą zajął się superkomputer. Okazało się, że i one mogą zostać rozwiązane w co najwyżej 26 ruchach.

Okazuje się jednak, że to jednak nie koniec prób pobicia rekordu. Większość matematyków uważa bowiem, że kostkę można ułożyć w 20 ruchach. Pozostaje jedynie przeprowadzić odpowiedni dowód.

kostka Rubika Dan Krunkle Gene Cooperman