Tajemnica kota Schrödingera bliższa rozwiązania
Kot Schrödingera to symbol jednego z nierozwiązanych dotychczas dylematów w fizyce kwantowej. Zespół z University of Queensland dokonał ważnego kroku na drodze ku odpowiedzi na pytanie, czy kot jest żywy czy martwy.
Uczeni, wykorzystując czterowymiarowe stany fotonów i poddając je bardzo precyzyjnym pomiarom, wykluczyli, by trudność w opisaniu kota jako żywego bądź martwego wynikała z naszej niewiedzy o jego rzeczywistym stanie.
Doktor Alessandro Fedrizzi i jego koledzy zauważają, że, podobnie jak wszystkie obiekty w fizyce kwantowej, kot jest opisany za pomocą kwantowej funkcji falowej. Mimo, że jest to jedno z głównych pojęć służących do opisu fizycznych obiektów w mechanice kwantowej, nie jest jasne, czym jest funkcja falowa. Czy ona opisuje naszą ograniczoną wiedzę dotyczącą rzeczywistego stanu systemu czy też jest dokładnym opisem rzeczywistości? I czy w ogóle istnieje obiektywna rzeczywistość? - zastanawia się Fedrizzi.
Proponujemy przeprowadzenie testu, który miały sprawdzić, czy konkurujące ze sobą teorie funkcji falowej mogą wyjaśnić, dlaczego nie jesteśmy w stanie z całą pewnością opisać stanów kwantowych. Wyniki naszych badań sugerują, że jeśli istnieje obiektywna rzeczywistość, to funkcja falowa ją opisuje - mówi główny autor badań, Martin Ringbauer.
Jeśli australijscy naukowcy mają rację, to kot Schrödingera rzeczywiście jest równocześnie żywy i martwy.
W przyszłości, w miarę udoskonalania technik pomiarowych powinniśmy dowiedzieć się zatem jednej z dwóch rzeczy: albo funkcja falowa oddaje stan rzeczywisty, albo obiektywna rzeczywistość nie istnieje.
Komentarze (8)
sator666, 3 lutego 2015, 21:03
Stawiam na to, że obiektywna rzeczywistość jednak nie istnieje.
Afordancja, 3 lutego 2015, 23:56
i co to by miało tak praktycznie znaczyć? (Zdecydowanie czegoś tutaj nie czuję )
Czarna Herezja, 4 lutego 2015, 12:10
Kto coś zrozumiał, ręka do góry
thikim, 4 lutego 2015, 12:34
No więc tak:
nie mieli pewności skąd się bierze niejednoznaczność oceny stanu kota i dowolnej cząstki. Czyli czy kot żyje czy nie, czy cząstka jest w danym miejscu czy nie.
Nie było pewności dlaczego tego nie wiemy.
Jedno z podejrzeń było takie że nie jesteśmy pewni bo za mało wiemy.
To wykluczono.
Jeśli już wiemy że wiemy wszystko co jest potrzebne a mimo to nie jesteśmy w stanie ocenić stanu kota, cząstki to pozostaje odpowiedzieć na pytanie:
albo funkcja falowa opisuje rzeczywistość i ta rzeczywistość taka jest i istnieje, jest kot żyjący i kot nieżyjący jednocześnie.
albo funkcja falowa nie jest rzeczywista i rzeczywistość nią opisana nie istnieje - to co odczuwamy jako rzeczywiste jest wynikiem sumowania (nakładania się) nierzeczywistych funkcji falowych - nie ma ani żywego ani martwego kota.
Jajcenty, 4 lutego 2015, 12:36
Na moje oko potwierdzili istnienie superpozycji.
Afordancja, 4 lutego 2015, 12:50
Wcześniej ta wersja wydawała mi się oczywista, ale jak to tak przedstawiłeś.. hm...ok, jest jak by jaśniej w moim ciemnym umyśle
hungryeyes, 9 lutego 2015, 22:48
wiekszy paradoks, niz sam eksperyment. Aczkolwiek, iluzorycznie.
Stanley, 10 lutego 2015, 02:22
A ja czuję, rozprawy doktorskie, habilitacje i granty, czuję upajanie się filozofią wyższego rzędu do której nie potrzeba palić jointa żeby odlecieć i znęcanie się w wyobraźni nad biednym kotem zamkniętym w pokoju.
Znam odpowiedź bez liczenia, po latach badań na 100% umarł, jeśli nie od zagazowania to ze starości.
Czuje kwantowe powiązanie myśli austriackiego fizyka opisującego doświadczenie gazowania kota w 1935r z realnymi doświadczeniami faszystów na gazowanych żydach i polakach 5 lat póxniej
Zadaje pytanie mniejsza o rzeczywistość i jej falowanie - czy po bez mała 100 latach rozprawiania nad fizyką kwantową nie można wymyśleć innego doświadczenia tylko gazowanie?
Skoro na zawołanie dostarczano do uniwersytetów medycznych jeszcze ciepłe okazy ludzi do badań..
Po co męczyć koty skoro można pójść na całość. Przenieśmy do teraźniejszości i dajmy mu komórkę a Shrodinger osobiście zamknięty w pokoju z gazem żywy i martwy jednocześnie z wyrytą na czole funkcję falową powie czy żyje i opisze obiektywnie rzeczywistość raz na zawsze.
Fizycy wszystkich uczelni technicznych, przestańcie gazować koty poruszając się w odmętach umysłowego bestialstwa i to dla raptem jednego atomu.