Konkurencja z kotami doprowadziła do wyginięcia wielu prehistorycznych psowatych

| Nauki przyrodnicze
José Carlos Cortizo Pérez, CC

Rywalizacja z kotowatymi (Felidae) odgrywała w ewolucji psowatych (Canidae) większą rolę niż zmiana klimatu.

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetów w Göteborgu, São Paulo i Lozannie zbadał ponad 2 tys. skamieniałości i doszedł do wniosku, że przybycie kotowatych z Azji do Ameryki Północnej miało bardzo duży wpływ na różnorodność Canidae, przyczyniając się do wyginięcia aż 40 ich gatunków.

Zazwyczaj oczekujemy, że przytłaczającą rolę w ewolucji bioróżnorodności będą odgrywać zmiany klimatu, tymczasem [tutaj] okazało się, że dla psowatych ważniejsza była rywalizacja między gatunkami drapieżników - podkreśla Daniele Silvestro z Wydziału Nauk Biologicznych i Środowiskowych Uniwersytetu w Göteborgu.

Psowate pojawiły się na terenie Ameryki Północnej ok. 40 mln lat temu i osiągnęły maksymalną różnorodność ok. 22 mln lat temu, gdy kontynent zamieszkiwało ponad 30 gatunków (obecnie w Ameryce Północnej żyje tylko 9 przedstawicieli rodziny Canidae). Psowate stopniowo stawały się coraz większe. Niektóre z nich ważyły ponad 30 kg i należały do największych mięsożerców na kontynencie.

Ograniczona ilość zasobów stwarza silną konkurencję między mięsożercami dzielącymi obszar występowania; od zdolności ich zdobywania zależy sukces ewolucyjny. Analiza zapisu kopalnego ujawniła, że konkurencja wielu kladów mięsożerców doprowadziła do stopniowego wymierania i zastępowania jednych podrodzin psowatych kolejnymi (konkurencja zwiększała tempo wymierania i hamowała specjację). Stwierdzono, że o ile kotowate wywierały silny negatywny wpływ na przeżywalność prehistorycznych psowatych, o tyle nie było już mowy o odwrotnej zależności. Wydaje się więc, że kotowate były skuteczniejszymi myśliwymi.

kotowate Felidae psowate Canidae ewolucja konkurencja rywalizacja wyginięcie specjacja Daniele Silvestro