Niezwykła siła kraba palmowego

| Nauki przyrodnicze
Jarich, CC BY-SA 3.0

Shin-ichiro Oka z Okinawa Churashima Foundation i jego koledzy zmierzyli siłę szczypców 29 dzikich krabów palmowych z Okinawy. Krab palmowy to największy lądowy stawonóg na świecie. Długość jego ciała wraz z odnóżami może dochodzić do 1 metra. Gatunek znany jest ze swych mocnych szczypiec, którymi rozłupuje orzechy kokosowe i których używa do walki oraz obrony. Kraby kokosowe są niezwykle silne. Mogą podnieść ciężar o masie dochodzącej do 28 kilogramów. Dotychczas jedna nie było wiadomo, z jaką siłą operują szczypce kraba.

Naukowcy z Okinawy przeprowadzili odpowiednie pomiary i zauważyli, że siła uścisku szczypców zwiększa się wraz z masą ciała danego osobnika. Biorąc pod uwagę masę nacięższego zważonego kraba palmowego uczeni obliczyli, że maksymalna siła, z jaką oddziałują szczypce tych zwierząt wynosi 3300 niutonów. To nie tylko więcej od siły szczypców innych stawonogów. Uścisk kraba palmowego jest potężniejszy niż siła szczęk jakiegokolwiek zwierzęcia lądowego, z wyjątkiem aligatorów.

Potężne szczypce pozwoliły krabom palmowym na zmonopolizowanie źródła pożywienia w postaci orzechów kokosowych. Inne zwierzęta nie są w stanie do nich dostać. Naukowcy nie wykluczają też, że dzięki szczypcom, które pozwalają na zadanie poważnych ran innym opancerzonym zwierzętom, krab palmowy mógł sobie pozwolić na rozwinięcie dużych rozmiarów.

krab palmowy szczypce siła