Kurczęta wolą figury możliwe od niemożliwych
Włoscy naukowcy wykazali, że mózg kręgowców jest najprawdopodobniej biologicznie predysponowany do rozumienia trójwymiarowego świata. Nie jest to więc kwestia doświadczenia, lecz genów. Zespół Giorgia Vallortigary z Uniwersytetu w Trydencie wykazał bowiem, że nowo narodzone kurczęta wolą figury możliwe od niemożliwych.
Czteromiesięczne niemowlęta potrafią zintegrować wskazówki z dwuwymiarowych obrazów i stwierdzić, który z nich jest możliwy, a który nie. Dotąd naukowcy nie mieli jednak pojęcia, czy wnioskowanie o 3D z 2D to kwestia doświadczenia, czy też w grę wchodzą raczej mechanizmy wrodzone.
W swoim dobrze zaplanowanym eksperymencie Włosi postanowili to rozstrzygnąć, dlatego przed dobę trzymali 66 kurcząt w kompletnych ciemnościach. W ten sposób upewnili się, że nie nabywają one żadnych doświadczeń. Następnego dnia ptaki ustawiono z jednej strony pomieszczenia, a z drugiej zamontowano plansze z dwiema siatkami brył: konturem sześcianu oraz zbliżonej do niego figury niemożliwej (sześcianu Eschera), gdzie wierzchołki przedniej i tylnej ścianki nieprawdopodobnie się na siebie nakładały. Okazało się, że aż 2/3 kurcząt zbliżało się do sześcianu.
Artykuł ze szczegółowymi wynikami ukazał się w piśmie Biology Letters.
Komentarze (4)
dr.kuppelweiser, 28 marca 2011, 13:16
ach ci Włosi!
Jajcenty, 28 marca 2011, 14:08
Wniosek godny przysłowiowego radzieckiego uczonego. Na dzisiejsze to chyba czelabińskiego uczonego. Nie ujmując nic nauce rosyjskiej.
zworek, 28 marca 2011, 18:07
Może ja jestem głupi, ale czy naprawdę jedna taka próba świadczy o tym że
oraz że potrafią wnioskować o 3D z 2D?
A może po prostu
-preferują lewą/prawą stronę?
-poszło tam swego rodzaju kurczę alfa?
-było inne oświetlenie?
Nawet jeśli było to powiązane jakkolwiek z obrazkiem to czy to od razu oznacza, że odróżniły figurę możliwą od niemożliwej? Powinno być jeszcze sprawdzone z innymi tego rodzaju figurami.(no chyba że artykuł jest w jakiś sposób o to nie pełny) Może po prostu rysunek A bardziej im się podobał niż B. Ale nie wiem, w sumie to jestem tylko głupim nastolatkiem i daleko mi do włoskich naukowców.
Anna Błońska, 28 marca 2011, 19:15
@zworek: Masz absolutną rację. Powinni zrobić badania z kilkoma grupamu kurcząt, sprawdzić wśród nich hierarchię społeczną, zamienić obrazki stronami i spróbować z innymi figurami. Może i tak robili, nie mam pojęcia.