What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od "Wall Street Journal" i "Rolling Stone'a", a na "Wired" kończąc. Zadebiutowała na 1. miejscu listy bestsellerów non-fiction "New York Timesa" i utrzymywała się w jej czołówce aż przez pół roku (od września 2014 roku do kwietnia 2015). Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. "What If?" Randalla Munroe'a ukaże się jesienią w Polsce nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Randall Munroe jest legendą internetu. To twórca jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie (dobrze znanego także w Polsce) – XKCD (xkcd.com). Jest byłym naukowcem NASA, który poświęcił karierę twórcy robotów dla tworzenia sytuacyjnych komiksów, a ostatnio także pisania książek. Opłaciło się. Po roku od debiutu jego stronę odwiedzało miesięcznie około 70 milionów użytkowników. Jego Ted Talk (podczas słynnych spotkań TEDx) widziało prawie 2 miliony osób (ted.com/talks/randall_munroe_comics_that_ask_what_if).

"What If?" to pierwsza książka Munroe'a, która ukaże się w Polsce. Stanowi zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania, ilustrowane przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym naprawdę zaskakująco wiele można się z niej nauczyć. Czytelnicy i krytycy zgodnie nazywają ją jedną z najlepszych naukowych lektur, jakie kiedykolwiek powstały. Zrecenzował i dodał ją do listy swoich ulubionych książek sam Bill Gates. Ale to pozycja dla wszystkich. Dzieci zabierają ją swoim rodzicom, ci kradną ją dzieciom. Bo kto z nas nie zastanawiał się nigdy nad tym, co by się stało gdyby Ziemia nagle przestała się kręcić?

Z naukowym zacięciem Munroe odpowiada na najgłupsze nawet pytania, cierpliwie tłumaczy, jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę tylko jedną połówkę. Ale czasem jego cierpliwość się kończy. Kiedy dostaje pytanie, jak mielibyśmy odróżnić ludzi od samolotów, gdyby każdy z nas miał kółka i umiał latać, Randall mówi "dość". Komentarze do pytań bez odpowiedzi są jedną z najzabawniejszych części książki. Każde okraszone kultowym komiksem. Polska premiera "What If?" 7 października.

zobacz w księgarni

What if A co gdyby Randall Munroe