Kwantowe kropki mogą być nieszkodliwe

| Medycyna
Argonne National Laboratory

Na łamach Nature Nanotechnology poinformowano o zakończonym sukcesem eksperymencie, który polegał na wstrzyknięciu rezusom kwantowych kropek. Przez 12 miesięcy u zwierząt nie pojawiły się żadne efekty uboczne.

Kropki kwantowe to miniaturowe nieorganiczne kryształy, które emitują różnokolorowe światło. Emisja trwa dłużej, a światło jest jaśniejsze niż w przypadku jakichkolwiek fluorescencyjnych molekuł. Dzięki takim właściwościom kwantowe kropki mogą znaleźć szereg różnych zastosowań - do produkcji diod po wykorzystywanie ich jako wskaźników służących precyzyjnej lokalizacji guzów nowotworowych.

Kropki wstrzyknięto siedmiu zwierzętom. Pięć z nich (cztery z wprowadzonymi kropkami i jedno kontrolne) zostało zabitych po 90 dniach w celu dokonania autopsji. W ich nerkach, wątrobie i śledzionie stwierdzono zwiększone stężenie selenu i kadmu, z których zbudowane były kropki. Dwie pozostałe małpy, w których organizmy wprowadzono kropki, były obserwowane przez pełne 12 miesięcy. Nie zauważono u nich żadnych niepokojących objawów.

Uczeni, którzy brali udział w eksperymencie mówią, że dał on obiecujące wyniki, jednak podwyższona koncentracja metali ciężkich w narządach wewnętrznych wymaga przeprowadzenia kolejnych, szerzej zakrojonych badań.

kwantowe kropki rezus metale ciężkie