Curiosity wylądował

| Astronomia/fizyka
NASA

Łazik Curiosity wylądował na Marsie. Kosmiczny dźwig za pomocą nylonowych lin opuścił pojazd na powierzchnię Czerwonej Planety. Gdy tylko łazik dotknął jej powierzchni, liny zostały odcięte, a dźwig odleciał znad pojazdu. Lądowanie odbyło się około godziny 15 czasu marsjańskiego w kraterze Gale. Historyczna chwila nastąpiła w poniedziałek 6 sierpnia o godzinie 7:31 czasu polskiego.

Potwierdzenie o udanym lądowaniu nadeszło za pośrednictwem marsjańskiego orbitera Mars Odyssey. Miejsce lądowania łazika znajduje się poza horyzontem Marsa widzianym z Ziemi, zatem bezpośrednia komunikacja jest niemożliwa.

Curiosity to największe - ważące niemal tonę - i najbardziej skomplikowane laboratorium naukowe, jakie ludzkość kiedykolwiek wysłała na Marsa. Misja łazika jest planowana na dwa lata. Jej głównym celem jest zbadanie, czy na obszarze, po którym będzie poruszał się łazik istniały kiedykolwiek warunki sprzyjające powstaniu życia.

Pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa Curiosity powinien nadesłać w ciągu godziny po lądowaniu. Będą to czarno-białe fotografie o rozdzielczości 1 megapiksela wykonane przez kamery służące łazikowi do unikania przeszkód, tzw. Hazcams (Hazar-Avoidance cameras).

Galeria (10)

NASA/JPL-Caltech NASA/JPL-Caltech wszystkie zdjęcia »

Gdy inżynierowie NASA ocenią, że łazik jest w bezpiecznym miejscu, wydadzą mu polecenie wysunięcia Remote Sensing Mast, na którym umocowane są kamery o wysokiej rozdzielczości. Cały proces badania pierwszych fotografii i wysuwania masztu może potrwać kilka dni.

Łazik ma do dyspozycji 12 kamer. Osiem z nich to Hazcams umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu, a kolejne cztery to kamery nawigacyjne (Navcams) zamocowane na maszcie. Kamery wykonują trójwymiarowe zdjęcia i są połączone w dwa zestawy. Połowa z nich to kamery zapasowe, zarządzane przez osobny system komputerowy.

Jutro, 7 sierpnia, powinny dotrzeć na Ziemię pierwsze kolorowe fotografie wykonane przez MARDI (Mars Descent Imager). Pozwolą one określić, gdzie dokładnie wylądował Curiosity, jak wygląda jego bezpośrednie sąsiedztwo i pod jakim kątem ustawiony jest łazik. Fotografie te zostaną wykonane z bardzo niskiej rozdzielczości, zaledwie 192x144 piksele, posłużą zatem przede wszystkim inżynierom. Tylko jedno zdjęcie będzie w wyższej rozdzielczości.

Kolejnego dnia, 8 sierpnia, otrzymamy dodatkowe zdjęcia autorstwa Mars Hand Lens Imager (MAHLI). To jedno z pięciu urządzeń znajdujących się na automatycznym ramieniu łazika. Zadaniem tej kamery jest wykonywanie zbliżeń skał i gruntu, może jednak wykonywać też zdjęcia horyzontu. Pierwsze zdjęcia MAHLI wykona jeszcze gdy ramię będzie złożone, zobaczymy zatem na nich panoramę krateru Gale.

Najciekawsze fotografie zostaną zrobione, gdy Curiosity wysunie maszt. Navcams, podobnie jak Hazcams, robią trójwymiarowe zdjęcia. Będą one wykonywały 1-megapikselowe panoramiczne obrazy okolicy oraz pokładu łazika. Jeśli NASA nie napotka żadnych przeszkód, to już 9 sierpnia powinniśmy zobaczyć pierwsze fotografie z Navcams.

Na maszcie Curiosity znajdują się też Mast Cameras (Mastcams) wykonujące kolorowe zdjęcia w rozdzielczości 2 megapikseli. Pierwsze miniaturki powinny trafić do NASA już 9 sierpnia, a tydzień później należy spodziewać się pełnowymiarowych fotografii.

Ostatnim z instrumentów obrazujących Marsa jest kamera wykorzystywana przez instrument o nazwie Chemistry and Camera (ChemCam), wykonująca zbliżenia odległych obiektów.

łazik Mars Curiosity Mars Science Laboratory kosmiczny dźwig lądowanie