HTT uzyskała licencję na Hyperloop System

| Technologia
HTT

Firma Hyperloop Transportation Technologies (HTT) poinformowała o uzyskaniu wyłącznej licencji na technologię pasywnej lewitacji magnetycznej Hyperloop System. To technologia, która może przyczynić się do powstania systemu transportu podobnego do tego, jaki został rozpropagowany przez Elona Muska, dyrektora wykonawczego SpaceX i Tesli.

System pasywnej lewitacji magnetycznej został opracowany w latach 90. ubiegłego wieku przez zespół doktora Richarda Posta z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) jak część systemu Inductrack. Przez ostatni rok HTT i LLNL wspólnie pracowały nad rozwojem systemu, a teraz HTT uzyskało wyłączną licencję na wspomnianą technologię. Miałem zaszczyt spotkać się z doktorem Postem w 2014 roku, przed jego śmiercią. Jego zdaniem system Hyperloop idealnie pasował do jego technologii - mówi Dirk Ahlborn, dyrektor HTT.

Technologia HTT znacznie różni się od systemu proponowanego przez Muska. Założyciel SpaceX roztoczył wizję pociągów poruszających się w specjalnych tubach, w których panuje niskie ciśnienie. Pociąg miał unosić się nad torem dzięki skompresowanemu powietrzu, a napęd miało mu zapewniać pole magnetyczne generowane przez zasilane prądem magnesy umieszczone w tubie.

Technologia HTT wykorzystuje pasywną lewitację magnetyczną, którą uzyskuje się dzięki znajdującym się pod pociągiem magnesom ułożonym w macierz Halbacha. Wynalazca systemu, doktor Richard F. Post, zmarł w ubiegłym roku. Przed śmiercią przez rok współpracował z HTT nad wdrożeniem jego technologii. Dzięki wykorzystaniu systemu pasywnej lewitacji nie potrzebujemy stacji zasilania umieszczonych wzdłuż trasy, co powoduje, że cały system jest łatwiejszy do zbudowania, a jego koszty są niskie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa system ten ma tę przewagę, że lewitacja odbywa się dzięki ruchowi do przodu, jeśli więc wydarzy się jakaś awaria, Hyperloop nadal będzie lewitował, aż osiągnie minimalną prędkość i dopiero wówczas dotknie szyn - wyjaśnia Bibop Gresta, jeden z dyrektorów HTT.

Wiele różnych firm i organizacji zapowiada budowę systemu transportu wykorzystującego zjawisko lewitacji. HTT podpisało niedawno umowę na zbudowanie 8-kilometrowego toru testowego w Kalifornii. Firmie pomagają - w ramach wolontariatu - inżynierowie z NASA, SpaceX, Tesli czy Boeinga.

 

lewitacja magnetyczna Hyperloop System pociąg transport