Łyżka, która łagodzi drżenie dłoni

| Ciekawostki
Lift Labs

Inżynierowie i naukowcy z firmy Lift Labs zaproponowali łyżkę dla osób z drżeniem dłoni, a więc zarówno dla seniorów, jak i pacjentów z parkinsonizmem.

To duży problem dla milionów ludzi. Nawet jeśli nie jest się chorym, w miarę starzenia ręce zaczynają się trząść. Poza sięgnięciem po leki, które działają tylko czasem i mają liczne skutki uboczne, niewiele można zrobić - wyjaśnia założyciel Lift Labs Anupam Pathak.

Zastanawiając się nad rozwiązaniem problemu, Pathak szybko zauważył, że odpowiednia technologia jest już wykorzystywana w smartfonach i cyfrowych aparatach fotograficznych, gdzie wbudowuje się stabilizatory obrazu.

Przemyślawszy kilka kwestii, Amerykanie zaproponowali Liftware. W uchwycie urządzenia znajdują się czujniki, które reagują na ruch i przekazują sygnał do mikrokontrolera. Tam identyfikowany jest typ drżenia. Jeśli częstotliwość i amplituda są duże, mikroprocesor nakazuje siłownikom w rączce, by skorygowały ruch wymiennej końcówki - mającej postać np. łyżki czy widelca - w kierunku przeciwnym do drżenia.

Zaproponowanie na początku nakładki w kształcie łyżki to wynik konsultacji z lokalnymi grupami wsparcia. Mogąc samodzielnie jeść ze znajomymi i rodziną, także poza domem, chorzy odzyskaliby niezależność i pewność siebie. Później ofertę końcówek można rozwijać praktycznie w nieskończoność.

Stabilizująca łyżka kosztuje ok. 300 dolarów. W skład zestawu wchodzą także pudełko, torba podróżna i 10 chusteczek czyszczących. Producent zachęca do skorzystania z przedsprzedaży, zachwalając przenośność rozwiązania i cienką baterię, która na pojedynczym ładowaniu podziała kilka dni. Ponoć na przestrzeni 2 lat przetestowano ponad 100 algorytmów, dlatego teraz drżenie zmniejsza się aż o 70%.

 

łyżka drżenie parkinsonizm korygować Lift Labs Liftware