Przełom w produkcji baterii?

| Technologia

Firma mPhase Technologies zapowiada przełom w produkcji baterii. Przedsiębiorstwo, wspólnie z Bell Laboratories, już od jakiegoś czasu pracuje nad wykorzystaniem nanotechnologii do tworzenia baterii.

Wszystko wskazuje na to, że prace zakończyły się sukcesem. Już za tydzień, 30 listopada, na stronie www.mphasetech.com można będzie zapoznać się z osiągnięciami tej firmy.

Z wcześniejszych doniesień wynika, że celem przedsiębiorstwa jest opracowanie baterii, która pozwoli na 10-krotnie dłuższą pracę zasilanych nią urządzeń, bez konieczności powtórnego ładowania. Co więcej mPhase Nanobattery stworzono w oparciu o krzem, może więc zostać zintegrowana z układami, które ma zasilać. Można też wyposażyć ją w mikroprocesor, kontrolujący zarządzanie energią.

Przedstawiciele mPhase zauważają, że w ciągu ostatnich 150 lat czas pracy baterii udało się wydłużyć jedynie 8-krotnie. Ich firma dokonała większego skoku naprzód także dzięki temu, iż tradycyjne baterie tracą energię nawet wówczas, gdy nie są używane. Nanobattery zużywa ją tylko i wyłącznie na zasilanie urządzenia, dla którego została przeznaczona.

Pomysł nanobaterii opiera się na odkryciu naukowców z Bell Labs, którzy zauważyli, że krople elektrolitu na powierzchniach pokrytych nanoteksturami pozostają nieruchome tak długo, aż ich ruch zostanie celowo wzbudzony i dopiero wówczas wchodzą w reakcję, dzięki której powstaje energia.

mPhase Bell Labs nanobateria bateria