Makrofagi dbają o warunki hormonalne w macicy

| Medycyna
magnaram, CC

Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy odkryli, że przyczyną niepłodności niektórych kobiet może być niedobór makrofagów. Wpływają one na produkcję progesteronu, który m.in. przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zapłodnionego jaja.

Podczas poczęcia w jajnikach i macicy znajduje się dużo makrofagów. Zaczynając badania, zespół dr Sarah Robertson podejrzewał, że chronią one tutejsze tkanki przed infekcją lub że dbają o to, by organizm matki nie odrzucił embrionu zawierającego męski materiał genetyczny. Okazało się jednak, że gdy po wyeliminowaniu makrofagów transgeniczne myszy stawały się niepłodne, nie dochodziło do dysfunkcji immunologicznej, lecz hormonalnej.

Makrofagi organizują rozwój sieci naczyń krwionośnych ciałka żółtego. Kiedy się je wyeliminuje, corpus luteum jest nieprawidłowe i krwotoczne - pełne krwi. Niewystarczająca liczebność makrofagów prowadzi do zmniejszonej produkcji progesteronu, co skutkuje słabym zagnieżdżeniem embrionu lub całkowitym brakiem implantacji (później manifestuje się to jako poronienie).

Robertson i inni odkryli, że gdy gryzoniom wstrzyknięto progesteron lub makrofagi, zapłodnione jajo znowu mogło się prawidłowo zagnieździć. W całości usunęliśmy defekt [...]. To pokazało nam, że niepłodność można było w całości przypisać wadliwemu ciałku żółtemu, a w konsekwencji niedoborowi progesteronu.

Australijczycy dodają, że w angiogenezie, która umożliwia szybki wzrost ciałka żółtego, szczególną rolę wydają się odgrywać makrofagi typu M2. Remodelującą tkanki funkcję makrofagów udokumentowano wcześniej u płodów i w guzach, jednak ciałko żółte to pierwszy przypadek, kiedy analogiczne zjawiska zaobserwowano w normalnym dorosłym organizmie.

Czynniki środowiskowe, takie jak infekcja, otyłość i stres, przyczyniają się do [rozwoju] odpowiedzi zapalnej i oddziałują na powstawanie oraz funkcje makrofagów u kobiet. [Nietrudno się domyślić], że ma to wpływ na zdolność makrofagów do podtrzymania ciąży.

Robertson podkreśla, że jeśli doniesienia z laboratorium zostaną potwierdzone u ludzi, w przyszłości, zamiast od razu podawać kobietom z zaburzeniami płodności progesteron, będzie można zacząć terapię od zmiany trybu życia i diety (wcześniej udokumentowano ich wpływ na poziom makrofagów).

makrofagi progesteron zagnieżdżenie ciąża embrion Sarah Robertson