Perła wielkości piłeczki golfowej?

| Nauki przyrodnicze
Blue Reef Aquarium

Blue Reef Aquarium w Portsmouth zostało obdarowane ogromnym małżem. Datowanie ujawniło, że żył on przed ok. 145 mln lat. Największą niespodzianką był jednak wynik rezonansu magnetycznego. Na skanach widać bowiem gładki, kulisty obiekt wielkości piłeczki golfowej, najprawdopodobniej perłę. Jak można się domyślić, ma ona ogromną wartość, ale że ta naukowa przewyższa jubilerską, eksperci postanowili zachować skamieniałość w całości.

Prehistoryczny małż był ok. 10-krotnie większy od współczesnych perłopławów. Został wyłowiony przez trawler z dna cieśniny Solent. Po zmyciu warstw mułu stało się jasne, że ukrywały one pokaźną skamieniałość (o średnicy prawie 18 cm i grubości ok. 7,5 cm). Najpierw tajemniczy obiekt był wystawiany w lokalnych sklepach rybnych. Później jeden z klientów/zwiedzających powiadomił o znalezisku Blue Reef Aquarium. Koniec końców po rozmowie telefonicznej jurajski mięczak trafił do akwarium.

Gdy wieści o odkryciu się rozniosły, swoją pomoc zaoferowała firma Cobalt, z której usług diagnostyki obrazowej korzysta m.in. brytyjski odpowiednik NFZ-etu (NHS).

Eksperci doliczyli się ponad 200 pierścieni przyrostu rocznego, co oznacza, że jurajski okaz był naprawdę długowieczny.

 

małż perła rezonans magnetyczny kulisty obiekt trawler Blue Reef Aquarium Solent