Gangi mangust walczą o seks i zasoby

| Nauki przyrodnicze
Mike LaBarbera, CC

Gangi mangust pręgowanych (Mungos mungo) walczą ze sobą, gdy w grę wchodzi seks, a także zasoby czy terytorium.

Podczas badań w Ugandzie biolodzy z Uniwersytetu w Exeter odkryli, że walki między mangustami są najczęstsze, gdy samice znajdują się w okresie płodnym i gdy grupy współzawodniczą o pokarm i terytorium.

Podczas badań terenowych naukowcy byli świadkami brutalnych walk, często na śmierć i życie. W czasie konfliktów niektóre mangusty zapuszczały się do nor i zabijały młode swoich sąsiadów. W tym samym czasie samce i samice z walczących grup spółkowały.

Walki były bardzo chaotyczne. Po każdej ze stron w bitwę było zaangażowanych 20-30 mangust - opowiada dr Faye Thompson. Zwierzęta rzucały się naprzód i rozpoczynała się walka. Niektóre mangusty ścigały się po krzakach. W tym samym czasie część samców i samic ze skłóconych grup się parzyła.

Autorzy artykułu z pisma Animal Behaviour zauważyli, że ciężarne samice rzadziej traciły młode po takich zdarzeniach. To zastanawiające spostrzeżenie. Jedno z możliwych wyjaśnień jest takie, że w okresach konfliktu z konkurencyjną grupą nienarodzone mangusty są uznawane za szczególnie cenne. Samice znajdują sposób na utrzymanie ciąży, by np. skompensować zmniejszoną liczebność stada po walkach i sprawić, że grupa będzie w przyszłości większa i bardziej konkurencyjna.

Brytyjczycy podkreślają, że mangusty pręgowane rzadko opuszczają grupę, w której się urodziły, dlatego członkowie stada są zazwyczaj ze sobą spokrewnieni. Walki między grupami są więc okazją do uniknięcia chowu wsobnego.

Konflikt między grupami może być u zwierząt społecznych bardzo intensywny, ale dotąd dogłębne analizy tego zjawiska prowadzono tylko u ludzi i szympansów. Nasze wyniki sugerują, że walki między grupami są jedną z najważniejszych sił sprzyjających solidarności i współpracy mangust.

mangusta pręgowana gang stado grupa walka seks zasoby dr Faye Thompson