Odnaleziono i wykonano zaginiony na 142 lata utwór Mendelssohna

| Ciekawostki

W prywatnej amerykańskiej kolekcji znaleziono zaginiony 142 lata temu manuskrypt utworu "Des Menschen Herz ist ein Schacht" ("Ludzkie serce jest jak kopalnia") Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego. Kompozytor napisał go 27 kwietnia 1842 r. dla Johanna Valentina Teichmanna, znajomego menedżera berlińskiego teatru.

Jak wyjaśnia Thomas Venning z domu aukcyjnego Christie's (w maju manuskrypt ma trafić pod młotek; szacuje się, że jego cena sięgnie 15-25 tys. funtów), pieśń powstała tylko i wyłącznie na prywatne zamówienie i nawet za życia Mendelssohn zdecydowanie zapobiegał jej przedostaniu się do obiegu. Manuskrypt zniknął na 140 lat, dlatego wydaje się prawdopodobne, że mamy do czynienia z muzyką wielkiego kompozytora, której nie słyszała żadna z żyjących osób. To dość prosta, krótka piosenka z chwytliwą, śpiewną melodią.

Utwór w tonacji As-dur składa się z 29 taktów. Na manuskrypcie widnieje zwyczajowy podpis Mendelssohna. Kompozytor wykorzystał tekst z 2. zwrotki wiersza "Das Unveranderliche" Friedricha Rückerta. "Des Menschen Herz ist ein Schacht" wykonali ostatnio na antenie porannego programu Today BBC Radio 4 altystka Amy Williamson i pianista Christopher Glynn.

Choć utworu nigdy nie opublikowano, był on znany uczonym. Dwukrotnie - w 1862 i 1872 r. - sprzedano go w Lipsku na aukcji, później na wiele lat zniknął, aż natrafiono na niego w papierach dziadka obecnego właściciela, muzyka i miłośnika Mendelssohna. Nadal jednak nie wiadomo, w jaki sposób "Des Menschen Herz ist ein Schacht" trafiła do USA.

W datowanym na 3 maja liście do Teichmanna Mendelssohn prosił, by nie rozpowszechniać pieśni (Weil ich es nur auf Ihren Wunsch und nur für Sie geschrieben habe), zamawiający pokazał ją jednak księgarzowi Wilhelmowi Besserowi i mógł mu sprezentować kopię.

Biorąc pod uwagę fakt, że "Des Menschen Herz ist ein Schacht" powstała na prywatne zamówienie, występ Glynna iWilliamson był zapewne pierwszym wykonaniem.

manuskrypt Des Menschen Herz ist ein Schacht Felix Mendelssohn Bartholdy kolekcja USA Amy Williamson Christopher Glynn