Czy mózg to twór polityczny?

| Psychologia

Pokaż mi, jak działa twój mózg, a powiem ci, na kogo będziesz głosował. Rozwiązanie wydaje się zbyt łopatologiczne, by mogło być prawdziwe, okazuje się jednak, że mózgi amerykańskich konserwatystów i liberałów (socjaldemokratów - według standardów europejskich) naprawdę funkcjonują inaczej...

Naukowcy od dawna wiedzieli, że profil psychologiczny zwolenników tych dwóch partii jest zupełnie inny, teraz wreszcie wyjaśniło się dlaczego.

Zespół Davida Amodio z Uniwersytetu Nowojorskiego zebrał do testów 43-osobową grupę. Zadanie wolontariuszy polegało na ocenie własnych przekonań politycznych na skali od -5 do 5 (-5 to poglądy skrajnie liberalne, 5 wyjątkowo konserwatywne). Następnie wszystkich badanych posadzono przed ekranem komputera. W zależności od tego, jaka litera, M czy W, została wyświetlona, należało nacisnąć jeden z dwóch guzików. Na zareagowanie uczestnicy eksperymentu mieli tylko 0,5 s, odczuwali więc ogromną presję.

Po 500 podejściach naukowcy zaczynali przez 80% czasu wyświetlać ciągle tę samą literę. Widzisz raz po raz ten sam bodziec, kiedy więc pojawia się wreszcie ten drugi, zawsze stanowi to zaskoczenie – przekonuje Amodio.

Gdy na ekranie pojawiała się rzadziej widywana litera, ludzie uznający się za bardziej konserwatywnych (przypisali oni sobie w kwestionariuszu ocenę między 1 a 5) w 47% przypadków naciskali z przyzwyczajenia ten sam klawisz co wcześniej, zamiast przestawić się na nowy typ reakcji.

Osoby, które umiejscowiły się w pierwotnej ocenie gdzieś między -5 a -1, szybciej reagowały na nowy sygnał i rzadziej popełniały błąd (w 37% przypadków).

EEG ujawniło u liberałów dwukrotnie silniejszą aktywność przedniej części kory obręczy. Uznaje się ją za obszar odpowiadający za rozpoznawanie sytuacji, kiedy wskazane jest powstrzymywanie się od zwyczajowego sposobu postępowania.

Amodio podkreśla, że eksperymenty jego zespołu nie wykazały, że liberałowie są lepsi od konserwatystów. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy bardziej przydatne jest obstawanie przy danym typie reakcji niż większa wrażliwość. Jako przykład można podać większą odporność na działanie bodźców rozpraszających.

Nie wiadomo też, co wpływa na co: czy to działanie mózgu wpływa na poglądy polityczne, czy jest dokładnie na odwrót (Psychological Bulletin).

mózg przednia kora obręczy partia konserwatyści liberałowie David Amodio