Nowe sposoby zabezpieczania terakotowej armii
Analiza zabezpieczeń przed szkodliwym wpływem środowiska w chińskich muzeach archeologicznych skłoniła naukowców do sformułowania ulepszonych zaleceń. Wg nich, terakotową armię oraz inne nieprzesuwalne artefakty z obiektów obejmujących duże otwarte przestrzenie należałoby chronić m.in. kurtynami powietrznymi. W ten sposób odtwarzano by prymitywne warunki, z jakich archeolodzy je wydobyli.
Zespół ZhaoLina Gu podkreśla, że czynniki środowiskowe doprowadziły do zniszczenia wielu z ponad 1500 nieodkopanych artefaktów.
Autorzy studium zalecają wprowadzenie nowych zabezpieczeń, np. kurtyn powietrznych, które przedmuchiwałyby przestrzeń, aby oddzielić figury z Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin od środowiska zewnętrznego. Powietrze utrzymywałoby zanieczyszczenia i ciepło z dala od wnętrza krypt. Naukowcy proponują również, aby uciec się do warstwy zimnego powietrza, które zaległoby na dnie dołów, tworząc ochronną warstwę wokół rzeźb.
Drobne z pozoru modyfikacje mogą wiele zmienić, zwłaszcza że dotąd systemy kontroli warunków środowiskowych w muzeach często dostosowywano raczej do potrzeb zwiedzających, a nie abiotycznych zabytków.
Komentarze (0)