Mydlana klasyka w toalecie

| Ciekawostki
Oriental Museum, Durham University

Mieszkająca m.in. w Londynie koreańska artystka Meekyoung Shin postanowiła nieco upiększyć publiczne toalety, zachęcając jednocześnie do pamiętania o higienie osobistej. W ramach Public Art Programme na 3 miesiące (od 26 lipca do 31 października) w łazienkach 16 galerii i muzeów na terenie Zjednoczonego Królestwa ustawiono mydlane kopie klasycznych rzeźb ze Wschodu i Zachodu.

Shin urodziła się w 1967 r. w Seulu. Na początku zdobyła wykształcenie z zakresu klasycznej rzeźby europejskiej. Później przeprowadziła się do Londynu, gdzie zafascynowały ją losy obiektów przenoszonych z oryginalnych lokalizacji do witryn muzealnych (tam zaczynają one pełnić rolę reprezentantów swojej kultury). Zaczęła tworzyć ich kopie z mydła, produktu codziennego użytku, który po uformowaniu przypomina marmur, ale później szybko się dezintegruje. Wg Koreanki, proces ten odzwierciedla losy starożytnych rzeźb - choć stworzono je z, wydawałoby się, wytrzymałego materiału i tak nie opierają się niszczącemu działaniu czasu.

W listopadzie wszystkie mydlane rzeźby, a właściwie to, co z nich pozostanie po eksperymentach zwiedzających, trafią na wystawę artystki do Translation Museum w Koreańskim Centrum Kulturalnym w Londynie.

Shin od dość dawna eksperymentuje z nietypowym tworzywem. Ponieważ inspiruje się m.in. XVII-wieczną chińską porcelaną eksportową, w 2009 r. zaprezentowała odbiorcom serię mydlanych waz (Translational Vases). Jej rzeźby są często misternie barwione.

mydło muzeum rzeźba kopia Meekyoung Shin