Lepsze od węgla
Węglowe nanorurki - podstawowy element wielu zaawansowanych badań związanych z nanotechnologiami - mogą zyskać konkurenta. Kolejnym materiałem, który ma szansę stać się budulcem technologii przyszłości, okazały się nanorurki wykonane z boru. Jak wynika z symulacji przeprowadzonych przez badaczy z Tsinghua University w Pekinie, pewne właściwości elektryczne nowego materiału mogą być lepsze niż w wypadku węgla.
Osiągnięcie naukowców przede wszystkim polega na znalezieniu odpowiedniej struktury atomowej nanorurek z boru. Zapożyczona z węgla sześciokątna siatka okazała się niestabilna, więc problem rozwiązano przez umieszczenie dodatkowych atomów boru w środku niektórych sześciokątów. Jak obliczono, układ taki powinien oferować dość ciekawe właściwości: szersze nanorurki mogą pełnić rolę przewodników, węższe natomiast - półprzewodników, z których można budować elementy nanoelektroniczne. W wypadku wersji przewodzącej, nanorurki borowe powinny być lepszymi przewodnikami niż te wykonane z węgla, spodziewana jest też wyższa temperatura występowania efektu nadprzewodnictwa.
Chińscy badacze proponują, aby nowy materiał wykonać za pomocą metody chemicznego osadzania fazy gazowej (CVD - Chemical Vapour Deposition). Choć jest to ta sama technika co w wypadku węgla, jeszcze nie została ona dopasowana do wymagań boru, zatem żadne z opisanych właściwości do tej pory nie zostały potwierdzone doświadczalnie.
Komentarze (5)
mikroos, 6 stycznia 2008, 14:01
Wyłuszczam, by raz na zawsze zamknąć usta tym, którzy twierdzą, że właściwości nanorurek można wyczytać z tablic chemicznych/fizycznych dla danego pierwiastka.
waldi888231200, 6 stycznia 2008, 18:12
A to interesujące, dopiero cię przytka jak nanorurki weższe lub szersze zaczną ze srebra robić i będą miały najlepsze właściwosci . 8)
techon, 6 stycznia 2008, 23:47
eh.... a nie pomyślałeś że srebro moze być niestabilne itd.?? to że dzisiaj srebro jest najlepszym przewodnikiem ale w wiekszej skali to nie znaczy że bedzie równie dobrym przewodnikiem w skali nano... W tej skali jest ważne o wiele wiecej czynników... niż w naszej skali:P
A może najlepszym przewodnikiem w skali nano bedzie pierwiastek który normalnie nie przewodzi wogule prądu....
mikroos, 7 stycznia 2008, 18:04
Dokładnie tak, jak napisał techon - poczekajmy, a zobaczymy. Już same właściwości węgla w skali nano były wystarczająco zaskakujące, by przy odrobinie pokory nauczyć się nie wydawać osądów, zanim zobaczy się nowy materiał...
Swoją drogą jakoś dziwnie pod skórą czułem, że waldi jak zwykle będzie się zachowywał jak nadęty ważniak sugerując, że wie o materii więcej, niż zespoły z czołowych laboratoriów świata Toż to cud, prawdziwy morfogenetyczny cud!
waldi888231200, 8 stycznia 2008, 01:07
Jest droższe niż węgiel czy bor , a tak naprawdę to nie wiadomo jak wygląda mechanizm przewodzenia wszysto co wiemy, to teorie przewodnictwa które co chwilę są testowane przez np. nadprzewodnictwo, nanorurki , fale EM , gaz mono-atomowy, pustkę między elektronami a jądrem, wszędobylskie neutrina i pole magnetyczne ziemi, antycząstki, splątane stany, rozpad i syntezę materii i pewnie kilka jeszcze innych rzeczy.
Tak że życie może nas jeszcze bardzo zaskoczyć i zafascynować 8)