Kartel ukarany

| Technologia
Lite-On

Unia Europejska ukarała pięciu producentów napędów optycznych za zmowę cenową. Firmy uzgadniały swoje strategie dotyczące ofert przedstawianych Dellowi i HP. W skład nielegalnego kartelu wchodziły Philips, Line-On, Philips & Lite-On Digital Solutions, Hitachi-LG Data Storage (HLDS), Toshiba Samsung Storage Technology (TSST), Sony, Sony Optiarc oraz Quanta Storage.

Trzy pierwsze z wymienionych przedsiębiorstw nie zostały ukarane, gdyż to one poinformowały o zmowie. Na pozostałe firmy nałożono grzywnę w wysokości 116 milionów euro. Najwyższe grzywny - w wysokości 41 i 37 milionów - nałożono na TSST i HLDS, z tym że drugiemu z tych przedsiębiorstw, za współpracę przy śledztwie, obniżono karę o połowę.

Zgodnie z tym, co ustaliła Komisja Europejskie zmowa istniała od czerwca 2004 do listopada 2008. W różnych okresach w zmowie uczestniczyły różne przedsiębiorstwa. Jedne brały udział w nielegalnych działaniach przez rok, inne przez ponad 4 lata. Wskutek takich praktyk Dell i HP płaciły więcej za napędy optyczne montowane w swoim sprzęcie. W ostateczności wyższe ceny płacił klient końcowy.

napęd optyczny kartel zmowa cenowa