Trochę hydrożelu, szczypta detergentu i przezroczysta mysz gotowa

| Medycyna
Cell, Yang et al.

Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać przezroczyste narządy, a nawet całe organizmy. Dotąd było to możliwe wyłącznie w odniesieniu do mózgów czy embrionów. Nowa technika powinna pomóc w obrazowaniu i badaniu połączeń między komórkami, drobnych struktur komórkowych czy interakcji mózg-ciało. Autorzy artykułu z pisma Cell wspominają też o dokładniejszych diagnozach oraz monitorowaniu chorób.

Chociaż idea uzyskiwania przezroczystych tkanek jest znana od ok. 100 lat, zgodnie z naszą wiedzą, to pierwsze studium dot. 'oczyszczania' całego organizmu, a więc przeciwieństwa ekstrahowania i obrabiania narządów poza ciałem dorosłego osobnika - wyjaśnia Viviana Gradinaru z California Institute of Technology.

Wcześniej zespół Gradinaru opracował technikę uzyskiwania przezroczystego mózgu CLARITY. Polega ona na osadzeniu tkanki w hydrożelach (pomaga to zachować trójwymiarową strukturę oraz ważne cechy komórkowe) i wykorzystaniu wypłukujących lipidy detergentów.

W ramach najnowszego studium naukowcy przystosowali technikę do całych narządów oraz organizmów. Udało im się to m.in. dzięki przyspieszeniu procesu. Najpierw zidentyfikowali oni hydrożel, który pozwala detergentom jak najszybciej wykonać zadanie. By usprawnić proces, nie uszkadzając przy okazji tkanek, akademicy odwołali się też do nowej procedury, zwanej wspomaganym perfuzją uwalnianiem czynnika in situ (ang. perfusion-assisted agent release in situ, PARS). Hydrożel i reagenty oczyszczające podaje się tu do krwiobiegu gryzoni. Rozpraszają się one po tkankach i w ciągu 2-3 dni prowadzą do uzyskania przezroczystych narządów. Oczyszczanie mózgu i całego ciała zajmuje 2 tygodnie.

Zespół opracował także przepis na roztwór dopasowany do współczynnika załamania (ang. refractive index matching solution, RIMS), który pozwala na długoterminowe przechowywanie oraz obrazowanie grubych tkanek za pomocą mikroskopu konfokalnego.

narząd organizm przezroczysty CLARITY hydrożel detergent lipidy wspomagane perfuzją uwalnianie czynnika in situ współczynnik załamania Viviana Gradinaru