Znaleziono cały zestaw narzędzi z czasów wikingów

| Humanistyka

W fortecy Borgring na Zelandii, której budowę zlecił ponoć sam Harald Sinobrody, znaleziono zestaw co najmniej 14 narzędzi z czasów wikingów. Możliwe, że za ich pomocą budowano statki i domy.

Po drewnianej skrzyni, w której kiedyś zamknięto narzędzia, prawie nic nie zostało. Udało się za to zidentyfikować szereg metalowych obiektów, np. wiertła łyżkowe, fragment łańcucha czy ciągadło.

Wg Nanny Holm, kurator z Danmarks Borgcenter, to pierwszy raz, kiedy cały zestaw narzędzi z czasów wikingów znaleziono w czyimś warsztacie. Jak tłumaczy, dla wikingów żelazo było bardzo cenne, dlatego jeśli ktoś znajdował porzucone narzędzia, natychmiast je przetapiał. Wiadomo, że były one składane w ofierze bogom, ale w takich przypadkach zrzucano je do bagna.

Narzędzia zostały odkryte przez amatorów, którzy badali za pomocą wykrywacza metali obszar wokół wschodniej bramy fortecy. W sierpniu rozpoczęły się wykopaliska zespołu Holm. Po 2 dniach udało się wydobyć pryzmę ziemi ze wszystkimi narzędziami. Całość przetransportowano do miejscowego szpitala, gdzie przeprowadzono skanowanie tomografem komputerowym. Niektóre obiekty, np. ciagadło, były świetnie widoczne, kondycja innych była jednak zbyt zła albo zawierały za mało żelaza, by dało się je tak zobrazować.

W rozstrzygnięciu, co dokładnie znajdowało się w skrzyni, mają pomóc badania rentgenowskie. Dotąd rtg. wykazało np., że jedno z wierteł łyżkowych to de facto szczypczyki. Po prześwietleniach Holm przychyla się do twierdzenia o 16, a nie 14 narzędziach.

Interesujące jest samo miejsce znalezienia narzędzi. Możliwe, że trafiły tam po wielkim pożarze, który wybuchł w północnej i wschodniej bramie w drugiej połowie X w. Wygląda na to, że ogień opanowano, zanim się rozprzestrzenił. Później w bramie położono 2 warstwy gliny. W każdej znaleźliśmy ślady palenisk. Skrzynia z narzędziami znajdowała się w najmłodszej warstwie.

Rzemieślnikowi musiało tu być naprawdę dobrze (nie ma znaczenia, czy w bramie znajdował się jego warsztat, czy dom). Miał do dyspozycji 30-40 m2 i własne palenisko. Czemu więc porzucił swoją siedzibę i wartościowe narzędzia? Niewykluczone, że w końcu brama się zawaliła. Narzędzia odkryliśmy pod słupami, są więc pewne sugestie, że do tego doszło. Po słupach został tylko zarys, [...] reszta zbutwiała.

Mimo prowadzonych regularnie wykopalisk, dotąd w Borgring nie znaleziono bezpośrednich dowodów osadnictwa. Teraz mamy dowód [...] i nadzieję, że w przyszłym roku odkryjemy domostwa.

 

narzędzia wikingowie twierdza Borgring Zelandia Nanna Holm