Czy ludzie mogą się zarazić norowirusami od psów?
Ludzkie norowirusy mogą zakażać psy.
Badania Sarah Caddy, weterynarz małych zwierząt i doktorantki z Uniwersytetu w Cambridge, pokazują, że u niektórych psów w odpowiedzi na ludzkie norowirusy rozwija się odpowiedź immunologiczna. To silna sugestia, że te psy mogą się nimi zarazić. Potwierdziliśmy także, że ludzki norowirus może się wiązać z komórkami psiego przewodu pokarmowego, a to pierwszy krok konieczny do zainfekowania komórek.
Naukowcy prowadzili eksperymenty z kapsydami norowirusów, czyli białkowymi płaszczami wiążącymi się z komórkami gospodarza (ponieważ nie zawierają one materiału genetycznego, nie są w stanie zarażać).
Mimo pierwotnych ustaleń, nie wiadomo, jaką ewentualnie skalę miałby problem zakażania i transmisji norowirusów od psów. Psy były bowiem podatne, ale naukowcom nie udało się znaleźć norowirusów w próbkach kału (także czworonogów z biegunką). Odkryto je w próbkach surowicy tylko ok. 1/7 z 325 testowanych zwierząt.
Nie wiadomo, czy ludzki norowirus może u psów wywoływać kliniczne objawy. Trudno też powiedzieć, czy psy uwalniają wystarczająco dużo wirusów, by zainfekować ludzi; należy jednak pamiętać, że badania szacują, że by zakazić człowieka, wystarczy zaledwie 18 cząstek wirusa.
Ponadto trzeba ustalić, czy psy odgrywają jakąś rolę w wybuchach epidemii wirusowych zakażeń przewodu pokarmowego. Jedne z największych epidemii występują bowiem w miejscach, gdzie psów nie ma, np. na statkach wycieczkowych czy w szpitalach.
Dopóki nie dysponujemy bardziej rozstrzygającymi danymi, w okresie, gdy albo człowiek, albo pies mają nieżyt żołądka i jelit, dobrze jest wdrożyć rozsądne praktyki higieniczne.
Komentarze (1)
Cretino, 13 kwietnia 2015, 17:24
bat na zoofili