Gęstość kości łączy się z rakiem prostaty

| Medycyna
Patrix, CC

Nowotwory gruczołu krokowego (prostaty) to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób dotykających mężczyzn w starszym wieku. Postacie złośliwe odpowiadają za 9% zgonów mężczyzn po osiemdziesiątce, ale postać utajona, nie dająca objawów może występować nawet u 90% osób.

Rak prostaty często daje przerzuty do kości. Dlatego doktor Stacy Loeb z Wydziału Urologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johna Hopkinsa postanowiła sprawdzić, czy istnieje jakiś związek pomiędzy występowaniem raka gruczołu krokowego z przerzutami a strukturą kości. Taki związek udało się znaleźć.

Do badań porównawczych zespół dr Loeb wykorzystał gotową bazę danych medycznych programu badań nad procesem starzenia, jaki prowadzono od 1858 roku w Baltimore (NIA's Baltimore Longitudinal Study of Aging). Z bazy wybrano dane o gęstości kostnej u 519 mężczyzn, mierzonej w latach 1973-1984 a następnie z tej samej bazy danych pobrano informacje o przypadkach zdiagnozowanego raka prostaty wśród tych osób.

Z wiekiem gęstość kośćca znacząco maleje u wszystkich kobiet i mężczyzn, jednak istnieją tu znaczne indywidualne różnice. Studium przeprowadzone przez zespół Stacy Loeb wykazało, że 76 mężczyzn z badanej grupy u których wystąpił rak gruczołu, miało gęstość kości znacznie wyższą od przeciętnej w tym wieku. Korelacja pozostała nawet po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ na gęstość kośćca: palenia tytoniu, indeks masy ciała (BMI), dietę (w tym suplementy z wapniem i witaminą D). W badanej grupie 18 mężczyzn, którzy chorowali na szczególnie złośliwą postać raka prostaty z przerzutami, miało najwyższą gęstość kośćca.

Mimo interesujących wyników autorzy badań przestrzegają, że próba, jaką dysponowali, jest zbyt mała, aby wyprowadzać jakiekolwiek ostateczne wnioski. W szczególności nie sądzą oni, żeby między tymi faktami istniał związek przyczynowo-skutkowy. Bardziej prawdopodobne jest, ich zdaniem, że zarówno za gęstość kośćca, jak i ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, odpowiada ten sam czynnik lub zespół czynników. Mogą to być na przykład męskie hormony płciowe - wiadomo, że wysoki poziom testosteronu sprzyja szybkiemu rozwojowi raka.

W przyszłych badaniach zespół zamierza kontynuować poszukiwanie czynników wiążących strukturę kości z ryzykiem i przebiegiem raka gruczołu krokowego.

nowotwory gruczołu krokowego rak prostaty gęstość kośćca Stacy Loeb Johns Hopkins Medical Institutions