Rośnie szybciej, niż myślano
Uczeni przybyli na Międzynarodowy Kongres Naukowy na temat Zmian Klimatycznych, stwierdzili, że poziom oceanów podnosi się znacznie szybciej, niż przewidywano. Ich zdaniem podczas ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu Klimatycznego z 2007 roku znacznie niedoszacowano tempa podnoszenia się wód.
Do roku 2100 poziom oceanów podniesie się znacznie ponad 1 metr, jeśli nadal będziemy zwiększali emisję gazów cieplarnianych - mówił profesor Stefan Rahmstorf z Poczdamskiego Instytutu Badań Wpływów Klimatu. Nawet jeśli emisja będzie niska, poziom wzrośnie o około metr - dodał.
Tymczasem w 2007 roku stwierdzono, że trzeba liczyć się ze wzrostem rzędu 18-59 centymetrów. Już wówczas część naukowców krytykowała te dane wskazując, że niedoszacowano tempa ubywania lodu z Arktyki i Antarktyki. W ciągu ostatniej dekady obserwujemy przyspieszenie tempa topnienia lodów Grenlandii - mówi Konrad Stefen, dyrektor Instytutu Badawczego Nauk Przyrodniczych na University of Colorado.
Zdaniem Johna Churcha w niedługiej przyszłości należy liczyć się z wielkimi powodziami na terenach przybrzeżnych.
Naukowcy ostrzegają, że odpowiednie działania należy podjąć już teraz. Zwracają bowiem uwagę, że jeśli dopiero za kilkadziesiąt lat znacząco zredukujemy emisję gazów cieplarnianych, to, co prawda, szybko uda się powstrzymać wzrost temperatury, ale powstrzymanie topnienia lodów nie będzie już możliwe.
Komentarze (6)
thibris, 11 marca 2009, 21:01
"Do roku 2100 poziom oceanów podniesie się znacznie ponad 1 metr, jeśli nadal będziemy zwiększali emisję gazów cieplarnianych (...) Nawet jeśli emisja będzie niska, poziom wzrośnie o około metr"
Tak czy siak wzrośnie o około metr - czyżby ten profesor powiedział po prostu, że ludzka emisja gazów cieplarnianych ma się nijak do podniesienia poziomów oceanów - konkludując - ma się nijak do ocieplenia planety ?
Fafi, 11 marca 2009, 23:50
Wyrażenie "znacznie ponad 1 metr" oznacza więcej niż "około metr". Naprawdę nie wiedziałeś, czy tylko udajesz?
thibris, 12 marca 2009, 05:50
Wybacz mi moją ciemnotę. W mojej niewiedzy tak precyzyjne określenia jak "około" i "znacznie ponad" po prostu się nie rozróżniają. Ufam że rozjaśnisz ten temat dla takiego laika i "jednostkowego" impotenta jak ja
Około metra to według mnie tak od 0,50 do 1,50.
Znacznie powyżej metra może być zarówno 1,30 jak i 1300. Mniemam że ktoś taki jak profesor wiedząc że będzie to powyżej 1,50 użyłby precyzyjnego określenia, które użył minutę wcześniej i powiedziałby że będzie to około 2 metrów, lub znacznie powyżej 2 metrów. Jeśli znajdziesz te jednostki w układzie SI, to gratuluję.
Kosooki, 13 marca 2009, 08:56
Prognoza na 90 lat na podstawie danych ze 120 lat, do tego wycinkowych?
Tworzą ją naukowcy silnie zabiegający o granty na swoje badania? :
Następny Raport Rzymski. ;D
PS. Panowie uwzględniają w swoich badaniach zwiększoną aktywność słońca?
Mariusz Błoński, 14 marca 2009, 22:27
Zwiększona aktywność?
Proponuję przeczytać: http://www.kopalniawiedzy.pl/Slonce-plamy-na-Sloncu-mala-epoka-lodowcowa-aktywnosc-Slonca-5575.html
Sebaci, 14 marca 2009, 23:00
No i gitara. Skoro topnienia logów nie możemy powstrzymać, to po co coś redukować? A co do ciepełka - ja tam je lubię.
BTW:
http://www.kopalniawiedzy.pl/Arktyka-lod-ocieplanie-klimatu-model-klimatyczny-Antarktyda-6101.html
Z czego wynika, że kilka takich "sezonowych wahnięć" w stuleciu i ilość lodu będzie w zasadzie taka sama.
Dla zrównoważenia tej globciopropagandy:
http://www.climatescienceinternational.org/
http://fronda.pl/tatra/blog/klaus_bedzie_przewodzil_the_prague_network