Metoda WHO lepsza od metody CDC

| Zdrowie/uroda
Serenity, CC

Naukowcy z Glasgow Caledonian University ustalili, że 6-etapowa metoda odkażania rąk zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest lepsza od 3-etapowej metody rekomendowanej przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Szkoci obserwowali 42 lekarzy i 78 pielęgniarek z oddziału ratunkowego szpitala klinicznego, którzy po przyjęciu pacjenta używali środka odkażającego do rąk na bazie alkoholu.

Akademicy oznaczali liczbę jednostek tworzących kolonie w mililitrze (jtk/ml). Okazało się, że metoda WHO powodowała spadek z 3,28 do 2,58 jtk/ml, a metoda CDC z 3,08 do 2,88 jtk/ml. Sześcioetapowa metoda zajmowała jednak o 25% więcej czasu (42,5 vs. 35 s).

Higiena dłoni jest postrzegana jako najważniejszy krok ku ograniczeniu zakażeń związanych ze służbą zdrowia, ale dysponujemy ograniczoną liczbą dowodów dotyczących skuteczności poszczególnych metod. Nasze studium zapewnia bazę do wdrożenia najlepszych rozwiązań [...] - podkreśla dr Jacqui Reilly.

Jednym z ciekawszych przypadkowych odkryć było stwierdzenie, że ludzie często nie przestrzegali 6-etapowej metody. Tylko 65% osób przechodziło wszystkie kroki, mimo że schemat odkażania wisiał przed nimi cały czas i ktoś obserwował ich technikę. Zjawisko to wymaga dalszego zbadania, tak by można było poprawić wskaźnik przestrzegania zaleceń.

Wyniki badania ukazały się w piśmie Infection Control & Hospital Epidemiology.

W metodzie WHO po nabraniu pełnej garści preparatu (ma on pokrywać całą wewnętrzną powierzchnię dłoni) pociera się o siebie wewnętrzne strony dłoni. Później prawą dłoń kładzie się na grzbiecie lewej, przeplatając palce obu dłoni, a następnie zamienia się ręce. Trzeci etap polega na złożeniu dłoni razem i przepleceniu palców, a czwarty na schowaniu grzbietu palców w drugiej dłoni i spleceniu palców. Przedostatni krok to pocieranie obrotowe lewego kciuka zaciśniętego w prawej dłoni i powtórzenie procedury z prawym palcem. W 6. etapie należy pocierać obrotowo lewą dłoń do przodu i do tyłu za pomocą zaciśniętych palców prawej dłoni, a następnie powtórzyć to z drugą dłonią.

odkażanie rąk szpital metoda WHO CDC Światowa Organizacja Zdrowia Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dr Jacqui Reilly