Olej kokosowy zapobiega próchnicy?

| Zdrowie/uroda
Phu Thinh Co, CC

Nadtrawiony olej kokosowy niszczy bakterie wywołujące próchnicę. Naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) uważają, że ten naturalny antybiotyk będzie można wykorzystać w produktach do higieny jamy ustnej, np. pastach do zębów.

Podczas testów Irlandczycy oceniali antybakteryjną aktywność oleju kokosowego w stanie oryginalnym i po potraktowaniu enzymami, co miało naśladować proces trawienia. Okazało się, że zmodyfikowany enzymatycznie olej kokosowy silnie hamował wzrost większości szczepów paciorkowców (łac. Streptococcus), w tym dobrze znanych stomatologom Streptococcus mutans, które metabolizują cukry do kwasów organicznych, m.in. kwasu mlekowego. Zespół pracujący pod przewodnictwem doktora Damiena Brady'ego zauważył także, że niekorzystnie oddziaływał on na bielnika białego (Candida albicans), drożdżaka wywołującego pleśniawki.

W ramach wcześniejszych studiów zademonstrowano, że częściowo strawione pokarmy wykazują aktywność antybakteryjną. Zmodyfikowane enzymatycznie mleko ogranicza np. zdolność wiązania się S. mutans ze szkliwem, stąd pomysł na zbadanie innych potraktowanych w ten sposób produktów.

W przyszłości akademicy z AIT zamierzają sprawdzić, w jaki sposób olej kokosowy wpływa na bakterie i grzyby na poziomie molekularnym.

Uwzględnienie zmodyfikowanego enzymatycznie oleju kokosowego w składzie produktów do higieny jamy ustnej to atrakcyjna alternatywa dla dodatków chemicznych, zwłaszcza że działa on w stosunkowo niskich stężeniach. Poza tym, uwzględniając problem narastającej antybiotykooporności, warto, byśmy zwrócili uwagę na nowe metody zwalczania zakażeń [...].

Dr Brady, który jest jednym z prelegentów jesiennej konferencji Stowarzyszenia Mikrobiologii Ogólnej na Uniwersytecie w Warwick, zauważa, że wyniki uzyskane przez jego zespół sugerują, że metabolity powstające w naszym przewodzie pokarmowym wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową. Wg niego, mogą one oddziaływać m.in. na sposoby kolonizowania przez bakterie nabłonka jelit. Nasze studium zademonstrowało, że nadtrawione białko mleka nie tylko ogranicza przyleganie szkodliwych bakterii do ludzkich komórek przewodu pokarmowego, ale i zapobiega wnikaniu niektórych z nich do środka.

Autorzy badań z ostatnich lat, a nawet miesięcy coraz częściej eksploatują możliwości drzemiące w naturze. Na początku lipca pisaliśmy o paście do zębów z enzymem wyizolowanym z Bacillus licheniformis, bakterii występujących na powierzchni glonów, teraz, jak widać, przyszedł czas na dodatki kokosowe...

olej kokosowy próchnica paciorkowce Streptococcus mutans pleśniawki bielnik biały Candida albicans Damien Brady