Znaleziono populację najrzadszego orangutana

| Nauki przyrodnicze
Daniel Kong

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył ostatnio sporą populację najrzadszego podgatunku orangutana - orangutana sarawaskiego (Pongo pygmaeus pygmaeus).

Ok. 200 osobników mieszka w lesie o powierzchni 140 km2. Ekipa natrafiła na nie w Ulu Sungai Menyang, w pobliżu Parku Narodowego Batang Ai. Ibanowie zdawali sobie sprawę z występowania orangutanów w tej okolicy, jednak dotąd nikt nie pokusił się o przeprowadzenie badań zakrojonych na szerszą skalę.

WCS

W lutym br. ekipa z Wydziału Leśnictwa Stanu Sarawak, Sarawak Forestry Corporation, Wildlife Conservation Society i Borneo Adventure wybrała się w teren. Przeszukano 248 km transektów (transekt to metoda inwentaryzacji środowiska przyrodniczego; polega na wykonywaniu obserwacji w punktach rozmieszczonych na charakterystycznych liniach). Studia naziemne połączono z obserwacją z powietrza. W sumie w rejonie znaleziono 995 gniazd. Świeże gniazda występowały przy wszystkich uwzględnionych transektach, a także w rejonach objętych monitoringiem samolotowym.

Rząd stanu Sarawak chciałby skłonić lokalne społeczności do współpracy. Razem byłoby łatwiej chronić zagrożone małpy. Przed ewentualnym utworzeniem parku narodowego trzeba jednak przedyskutować z plemionami różne kwestie, m.in. własnościowe.

Sarawak będzie kontynuować swoją politykę ochrony orangutanów i ich habitatów. P. p. pygmaeus to cenny element światowej fauny, ale i ważna część lokalnej kultury. Dla wielu miejscowych, zwłaszcza dla Ibanów, krzywdzenie orangutanów pozostaje tematem tabu. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ochronić te małpy, dbając jednocześnie o podtrzymanie związków kulturowych - podkreśla Datuk Amar Awang Tengah Ali Hassan, wiceminister planowania zasobów i ochrony środowiska.

Populacja całkowita orangutanów sarawaskich to zaledwie 3-4,5 tys. osobników.

orangutan sarawaski Pongo pygmaeus pygmaeus Ulu Sungai Menyang populacja