Trzy gatunki zamiast jednego
Badania genetyczne ujawniły, że choć wszystkie orki (Orcinus orca) wyglądają dość podobnie, w rzeczywistości mamy do czynienia z co najmniej 3 odrębnymi gatunkami.
Próbki tkanek pobrano od 139 osobników z północnego Pacyfiku, północnego Atlantyku i Antarktyki. Naukowcy od jakiegoś czasu podejrzewali, że istnieje kilka gatunków, ponieważ zauważali różnice w umaszczeniu ciała oraz zwyczajach żywieniowych.
Orki jako grupa nie są uznawane za zwierzęta zagrożone, ale poszczególne populacje już tak. Jako że udało się wyodrębnić różne gatunki, niewykluczone, że dojdzie do zmiany statusu ochronnego przynajmniej niektórych z nich.
Jak wyjaśnia Phillip Morin z Southwest Fisheries Science Center amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, jeden z gatunków żywi się w Antarktyce fokami, podczas gdy inny gustuje w rybach. Zespół sekwencjonował mitochondrialne DNA (mtDNA), zwykle przekazywane potomstwu wyłącznie przez matkę.
Genetyczne cechy mitochondriów u waleni [..] zmieniały się w czasie jedynie nieznacznie, co utrudnia wykrycie jakiegokolwiek zróżnicowania u ostatnio wyewoluowanych gatunków bez przyglądania się całemu genomowi. Jednak dzięki zastosowaniu do badania mtDNA stosunkowo nowej metody, zwanej sekwencjonowaniem wysoce równoległym, byliśmy w stanie wychwycić różnice między tymi gatunkami. Amerykanie ustalili, że w Antarktyce istnieją dwa gatunki, a na obszarze północnego Oceanu Spokojnego występuje trzeci. Niewykluczone, że mamy do czynienia z jeszcze większą liczbą gatunków i podgatunków, ale trzeba to jeszcze będzie potwierdzić.
Komentarze (7)
p53, 24 kwietnia 2010, 11:39
ktoś coś wie więcej o sekwencjonowaniu wysoce paralelnym? nie mogę nigdzie znaleźć opisu tej nowej techniki...
To mi sie kojarzy z dwoma rzeczami: sekwencjonowaniem wysokoprzepustowym (tzw. głębokie sekwencjonowanie), ale pewnie nie o to chodzi. Oraz z paralelizmem ewolucyjnym (ale może tylko ze względu na temat notki...)
p53, 24 kwietnia 2010, 12:01
a! i właściwie czemu tego artykułu nie ma w dziale Biologia? :D
thibris, 24 kwietnia 2010, 17:29
Dlatego że w ciekawostkach za mało się działo i czułem się opuscznony - więc dorzucili mi wątek. Tak na poważnie to nie wiem
Mariusz Błoński, 24 kwietnia 2010, 21:44
Nazwę sekwencjonowania zmieniliśmy z "paralelnego" na "równoległe". Ale nie mamy pojęcia, czym "wysoce równoległe" różni się od "równoległego". Z tego, co udało nam się znaleźć, chodzi o to, że metoda ta jest znacznie szybsza od innych. Nie wiem, czy poza tym czymś się różni.
shadow, 25 kwietnia 2010, 10:25
mtDNA, wiadomo coś dokładniej?, czy np wykorzystali sekwencje COI?
p53, 25 kwietnia 2010, 10:35
Zapewne: COI (część genu jednej z podjednostek oksydazy cytochromowej) wykazuje dużą zmienność międzygatunkową, a małą wewnątrz. Sekwencje kodujące oksydazę służą jako uniwersalny marker w filogenetyce i taksonomii molekularnej zwierząt.
shadow, 27 kwietnia 2010, 23:44
no są jeszcze inne markery, fakt COI jest barkodem, więc pewnie go użyli.