Orzechy włoskie spowalniają wzrost raka prostaty

| Zdrowie/uroda
Ioan Sameli, CC

Dieta obfitująca w orzechy włoskie lub olej z orzechów włoskich spowalnia u myszy wzrost raka prostaty. Poza tym naukowcy zaobserwowali spadek poziomu cholesterolu i wzrost insulinowrażliwości.

Latami rząd USA prowadził krucjatę z tłuszczem. Myślę, że [niekiedy] ze szkodą dla nas. Idealnym tego przykładem są orzechy włoskie. Choć zawierają dużo tłuszczu, nie napędza on wzrostu raka prostaty. W rzeczywistości u myszy zachodzi odwrotne zjawisko - podkreśla Paul Davis z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

W poprzednim studium Amerykanie zauważyli, że orzechy włoskie zmniejszają u myszy rozmiar guzów prostaty. Od razu zrodziło się jednak pytanie, jaka część czy składnik orzechów odpowiada za ten efekt? Gdyby chodziło o kwasy omega-3, korzyści nie ograniczałyby się do orzechów włoskich, bo podobny profil kwasów tłuszczowych występuje np. w oleju sojowym.

W najnowszym studium naukowcy przez 18 tygodni karmili myszy całymi nasionami, olejem z orzechów włoskich lub orzechopodobnym tłuszczem (skład kwasów tłuszczowych w diecie kontrolnej był niemal identyczny jak w orzechach włoskich).
O ile orzechy i olej z orzechów zmniejszały poziom cholesterolu i spowalniały wzrost guzów prostaty, o tyle orzechopodobny tłuszcz nie działał w ten sposób, co oznacza, że za poprawę odpowiadają inne niż omega-3 składniki orzechów.

Wykazaliśmy, że to nie omega-3, w grę może jednak wchodzić połączenie omega-3 z innym składnikiem oleju z orzechów włoskich. Staje się coraz bardziej oczywiste, że w żywieniu nigdy nie chodzi o jedną rzecz; to zawsze kwestia połączenia [czegoś z czymś].

Mimo że studium nie wskazuje, jakie połączenie składników orzechów włoskich spowalnia nowotwór, wyklucza błonnik, cynk, magnez i selen. Naukowcy wykazali także, że orzechy włoskie modulują kilka mechanizmów związanych ze wzrostem raka. Jak tłumaczą, przez spadki poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1) i cholesterolu komórki i guz mają zbyt mało energii, by rosnąć tak szybko jak zwykle.

Poza tym zespół Davisa ustalił, że dieta orzechowa zmniejsza ryzyko raka prostaty jako takiego (odnotowano wzrost poziomu adiponektyny i supresora nowotworowego PSP94 oraz spadek cyklooksygenazy COX-2).

W naszym studium myszy zjadały odpowiednik 2,6 uncji [7,3 dag] orzechów włoskich. Trzeba pamiętać, że [...] to ok. 482 kalorii", ale zachowując umiar, można liczyć nie tylko na działanie przeciwnowotworowe, ale i korzystne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy.

orzechy włoskie rak prostaty guz wzrost insulinopodobny czynnik wzrostu 1 IGF-1 cholesterol insulinowrażliwość Paul Davis