Dostarczono osłony termiczne Teleskopu Jamesa Webba

| Astronomia/fizyka
NASA

Zakończono prace nad piątą, ostatnią, osłoną termiczną dla Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Wszystkie osłony zostały wykonane przez firmę NeXolve Corporation w Huntsville. Każda z nich ma grubość ludzkiego włosa i została wykonana z kaptonu. Działające razem warstwy oddzielają od siebie gorącą i zimną część JWST, a różnica pomiędzy nimi wynosi około 315 stopni Celsjusza.

Osłony przeciwsłoneczne są ukoronowaniem wieloletniej współpracy NeXolve, Northrop Grumman i NASA. Wszystkie zostały świetnie wykonane, a ich parametry przekraczają nasze oczekiwania. To kolejny milowy krok w realizacji projektu Teleskopu Webba - stwierdził James Cooper, odpowiedzialny z ramienia NASA za osłony termiczne.

Prace nad pięcioma osłonami, z których każda jest wielkości boiska do tenisa, trwały przez trzy lata. Osłony będą chroniły optykę teleskopu, dzięki nim światło słoneczne nie będzie zakłócało pracy czujników podczerwieni JWST.

Na stronach NASA można zapoznać się z pracami jakie już zostały przeprowadzone przy JWST, harmonogramem na przyszłość oraz z jego trójwymiarowym interaktywnym modelem.

osłona termiczna Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba