Otyłość to skutek infekcji wirusowej?
Czy otyłość może mieć coś wspólnego z zakażeniem wirusowym? Wg naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, jak najbardziej tak. Odkryli oni, że dzieci wystawione na kontakt ze pewnym szczepem adenowirusa są otyłe dużo częściej od swoich rówieśników (Pediatrics).
Zespół doktora Jeffreya B. Schwimmera zbadał grupę 124 dzieci w wieku od 8 do 18 lat pod kątem obecności przeciwciał przeciwko adenowirusowi 36 (AD36). AD36 to jeden z ponad 50 szczepów adenowirusów, które mogą u człowieka wywoływać szereg problemów zdrowotnych, związanych z układem oddechowym czy pokarmowym. Jak na razie tylko AD36 połączono z otyłością.
Na podstawie wskaźnika masy ciała u 67 dzieci stwierdzono otyłość. Specyficzne przeciwciała wykryto u 19 osób (15%), a większość AD36-pozytywnych cierpiała na otyłość (78%). Przeciwciała występowały u dzieci otyłych czterokrotnie częściej (u 15 z 67) niż u nieotyłych rówieśników (4 z 57).
Dzieci AD36-pozytywne ważyły niemal o 22,6 kg więcej od dzieci AD36-negatywnych, a w samej grupie z nadmierną wagą ciała osoby ze specyficznymi przeciwciałami ważyły średnio o 15,8 kg więcej od niezakażonych adenowirusem otyłych kolegów i koleżanek.
Taka liczba nadmiarowych kilogramów budzi poważne obawy w każdym wieku, ale u dzieci szczególne. Otyłość może być markerem przyszłych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy wątroby i cukrzyca. Dodatkowe 22,6 i 15,8 kg to więcej niż trzeba, by zwiększyć ich ryzyko – podkreśla Schwimmer. Amerykanin uważa też, że dzięki jego zespołowi przestanie się obarczać otyłych winą za zaistniały stan. "Nasze dane nadają wiarygodność koncepcji, że infekcja stanowi powód lub przyczynia się do otyłości".
Już wcześniej wspominano o związkach AD36 z otyłością (i to zarówno u zwierząt, jak i ludzi), ale pozostawało wiele niewiadomych. Nikt nie miał pojęcia, jak często i pod jakimi warunkami dochodzi do zakażenia AD36, czemu adenowirus inaczej wpływa na różnych ludzi i czy wzrost wagi to wynik aktywnej infekcji czy utrzymujących się zmian w metabolizmie danej osoby. Schwimmer wskazuje na potencjalny mechanizm. W hodowlach komórkowych zaobserwowano bowiem, że wirus zaraża preadipocyty, czyli niedojrzałe komórki tłuszczowe, zmuszając je do szybszego rozwoju i bardziej nasilonego namnażania.
Komentarze (6)
KONTO USUNIĘTE, 20 września 2010, 20:52
Hm, mocno kaloryczne te wirusy muszą być :-\ .
A preadipocyty czerpią energię z powietrza.Normalnie, termodynamiczne perpetuum mobile
-------------------------
Tycie następuje na skutek nadmiaru spożytych kalorii w stosunku do wydatków energetycznych organizmu (bo jedzenie smaczne i tanie, a w TV fajne telenowele i biegać się nie chce ).
waldi888231200, 20 września 2010, 20:56
Oglądanie wysiłku w telewizji (mecz, boks ) przez mózg jest traktowane jak wysiłek i organizm zaczyna akumulować energię następnie to sadło odkłada się i starzeje (narasta kolejne itd aż do otłuszczenia wątroby) .
dekon0, 20 września 2010, 21:07
Jak oglądam czasem jakąś dobrą walkę w telewizji(zazwyczaj film), to bywa ,że tak się tym ekscytuję ,iż pod koniec serce bije mi jakbym to ja walczył.
czesiu, 20 września 2010, 21:38
Może tutaj nastąpiło pomylenie przyczyny ze skutkiem, i po prostu otyłe dzieciaki łatwiej zapadały na tego adenowirusa ze względu na obciążenie organizmu tłuszczykiem...
kretyn, 20 września 2010, 21:41
Uf, a już myślałem że napiszą, że to otyłość powoduje osłabienie organizmu na specyficzny szczep wirusa. Na szczęście grupa kompetentnych badaczy nie przyjęła tak błędnej hipotezy i prawda znowu górą.
Czyli to znaczy, że ten wirus zmutował się całkiem niedawno i rozprzestrzenia się po całym świecie, tak? Mimo że amerykańce są najbardziej migrującą populacją (dużo osób stamtąd przylatuje i tam leci) to głównie wirus ten dopada rodowitych mieszkańców i na innych krainach zanika. Aż strać pomyśleć co będzie jak do Chin ten wirus zawita. Tyle otyłych głodnych ludzi ...
Anna Błońska, 21 września 2010, 10:40
Mam wrażenie, że w tej materii naukowcy mają jeszcze sporo wątpliwości. Na razie nikt nie sformułował związku przyczynowo-skutkowego, wspomina się tylko o współwystępowaniu adenowirusów i otyłości. W sumie niewykluczone więc, że nadmierna waga osłabia organizm i upośledza odporność (ciekawe co na taką hipotezę mikroos? )