Wyjaśniono, czemu palenie zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej

| Medycyna
Fried Dough, CC

Palenie papierosów prowadzi do zmian w jajowodach, które przypominają środowisko macicy. Szczególnie ważne wydaje się zmniejszenie ekspresji genu BAD. Naukowcy z Centrum Zdrowia Reprodukcyjnego w Edynburgu uważają, że ich odkrycie w dużej mierze wyjaśnia związek między uzależnieniem od nikotyny a ciążą pozamaciczną.

Doktorzy Andrew Horne i Colin Duncan wyjaśniają, że ciąża pozamaciczna to wynik łącznego działania czynników wpływających na transport embrionu z jajowodu do macicy oraz zmian w środowisku jajowodów, które umożliwiają wczesne zagnieżdżenie.

Problem polegał na tym, że choć specjaliści wiedzieli, że palenie stanowi główny czynnik ryzyka ciąży pozamacicznej, nie mieli pojęcia, na czym dokładnie polega przekształcenie środowiska jajowodowego przez nałóg.

Na początku naukowcy wystawiali komórki jajowodu na oddziaływanie metabolitu nikotyny - kotyniny. Okazało się, że wpływała ona negatywnie na geny związane z apoptozą, a w szczególności na BAD. Później potwierdzono, że w jajowodach palaczek zachodzą takie same zjawiska.

Zmiany w ekspresji BAD i powiązanych genów występują w macicy, która przygotowuje się do implantacji i wczesnej ciąży. Zmniejszenie produkcji proapoptycznego białka Bad ma miejsce w komórkach macicy tuż przed zagnieżdżeniem zarodka. Dr Horne uważa zatem, że przez palenie w jajowodach tworzy się środowisko przypominające macicę. Naukowiec ma nadzieję, że badania jego zespołu pomogą w zapobieganiu oraz wczesnym wykrywaniu ciąży pozamacicznej.

palenie nikotyna kotynina metabolit ciąża pozamaciczna środowisko jajowody Andrew Horne Colin Duncan