Hologram szybki jak Blu-ray
Specjaliści z General Electric Global Research zaprezentowali 500-gigabajtowy dysk holograficzny, na którym można zapisywać dane z taką prędkością, z jaką zapisuje się obecnie na płycie Blu-ray. To bardzo ważny krok w kierunku komercjalizacji pamięci holograficznych.
Prototyp wspomnianego dysku, którego rozmiary odpowiadają wielkości płyty DVD, zaprezentowano w kwietniu 2009 roku. Przed ostatnie dwa lata nasze badania skupiały się na udoskonaleniu materiałów tak, by możliwe było osiągnięcie większych prędkości zapisu oraz innych usprawnieniach, które umożliwią rynkowy debiut technologii mikroholograficznej GE - mówią przedstawiciele GE.
Zapowiedzieli też, że przyszłe napędy holograficzne będą kompatybilne wstecz z obecnymi pamięciami optycznymi, dzięki czemu możliwe będzie odczytywanie płyt CD, DVD czy Blu-ray.
Pamięci holograficzne wykorzystują niemal całą strukturę nośnika. Dane zapisywane są w postaci trójwymiarowej macierzy, znajdują się na kontrolowanych głębokościach w nośniku. Dzięki temu możliwe jest znaczne lepsze wykorzystanie jego pojemności, co przekłada się na możliwość przechowywania olbrzymiej ilości danych na jednej płycie.
Komercjalizacja technologii holograficznych nośników pamięci zależy - obok kosztów - od dwóch zasadniczych czynników. Pierwszy z nich to zdolność do odbijania światła przez materiał, z którego zbudowano nośnik. To ona decyduje o ilości danych, którą można zapisać. Drugi czynnik to czułość materiału na światło. Im jest ona większa, tym większe prędkości zapisu/odczytu można uzyskać.
Pamięci holograficzne trafią początkowo tam, gdzie potrzebne jest szybkie zapisywanie olbrzymiej ilości danych, a zatem skorzystają z nich np. studia filmowe czy przemysł medyczny. Z czasem jednak powinny zagościć w naszych domach.
Obecnie GE pracuje nad dyskiem holograficznym o pojemności 1 terabajta.
Komentarze (4)
Gość simian raticus, 21 lipca 2011, 13:58
To zwiastuje super gry video, komputerowe, konsolowe czy jak je tam zwał . . .
Mariusz Błoński, 21 lipca 2011, 14:03
To zwiastuje super grafikę. Ale czy super gry? Co prawda z grami mam obecnie do czynienia tyle co nic, ale wydaje mi się, że obecnym grom daleko do tej świeżości, nowych pomysłów, które było widać w olbrzymim odsetku tytułów z latch 80. i 90.
Pan_Feanor, 21 lipca 2011, 15:10
Zwiastun Holo-tape z Fallout'ów
Piotrek, 22 lipca 2011, 10:37
Dzisiejsze gry są jak pomidory (i cała reszta) kiedyś smaczne i aż chciało się jeść, a dziś?...
Może młodszemu pokoleniu odpowiadają te wodotryski, ale to nie wszystko. Tylko skąd oni mogą o tym wiedzieć.
Zastanawia mnie co innego. Wraz ze wzrostem gęstości upakowania danych rośnie niebezpieczeństwo utraty większej ich ilości. 1 MB to pikuś, ale 1 GB?