Papierowy generator plazmy odkazi powierzchnię w 10 s

| Technologia
Jingjin Xie

Zespół z Rutgers University wynalazł skuteczny, a zarazem niedrogi sposób na zabijanie bakterii i odkażanie powierzchni za pomocą urządzenia produkowanego z papieru.

Papier to materiał wykorzystywany od wieków, który doczekał się [...] nowych technologicznych zastosowań. Odkryliśmy, że przykładając wysokie napięcie do ułożonych w stos kartek metalizowanego papieru, byliśmy w stanie wygenerować zabijającą mikroorganizmy plazmę, która stanowi połączenie ciepła, ultrafioletu i ozonu - wyjaśnia prof. Aaron Mazzeo.

W przyszłości bazujące na papierze rozwiązania będzie można zastosować np. w ubraniach, które same się wysterylizują, urządzeniach do odkażania sprzętu laboratoryjnego oraz inteligentnych bandażach.

Naukowcy przeprowadzili te badania także z myślą o ochronnym wyposażeniu, które ograniczy rozprzestrzenianie chorób zakaźnych, np. gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Ebola.

Amerykanie pokryli papier cienką warstwą aluminium. Jak tłumaczą, heksagonalne (przypominające plaster miodu) wzory pełnią rolę elektrod. Dzięki włóknistej i porowatej naturze papier może być penetrowany przez gaz, co sprzyja tworzeniu plazmy i ułatwia chłodzenie.

Zgodnie z naszą wiedzą, jako pierwsi wykorzystaliśmy papier jako postawę generowania plazmy - podkreśla Jingjin Xie.

Podczas eksperymentów bazujące na papierze odkażacze zabijały ponad 99% drożdży Saccharomyces cerevisiae i ponad 99,9% pałeczek okrężnicy (Escherichia coli).

Wstępne wyniki pokazują, że nasze rozwiązanie zabija przetrwalniki bakteryjne, które trudno wyeliminować za pomocą konwencjonalnych metod sterylizacji - podkreśla Qiang (Richard) Chen.

Mazzeo jest tegorocznym laureatem NSF CAREER Award, dzięki czemu jego zespół będzie mógł kontynuować prace nad papierowymi czujnikami.

papier generator plazma Aaron Mazzeo Jingjin Xie