Pecety ciągle w dół

| Technologia
kid_entropy

Sprzedaż pecetów wciąż spada. Jak szacuje Gartner, w I kwartale bieżącego roku klienci na całym świecie kupili 64,8 miliona tego typu komputerów, czyli o 9,6% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zdaniem IDC sprzedano 60,6 miliona pecetów, czyli o 11,5% mniej niż przed rokiem.

Wszystko wskazuje na to, że pojawienie się Windows 10 nie ożywiło rynku komputerów osobistych. Przedsiębiorstwa wciąż prowadzą programy pilotażowe z wykorzystaniem nowego OS-u, a popyt ze strony konsumentów indywidualnych pozostaje słaby.
Pecety przestają być obowiązkowym wyposażeniem nowych gospodarstw domowych, a trend ten widać szczególnie na rynkach rozwijających się. Tam priorytetem staje się posiadanie smartfonu. Na tym segmencie rynku Gartner spodziewa się, że pod koniec bieżącego roku będzie widoczne zwiększone zainteresowanie Windows 10. Być może w tym czasie poprawi się też sytuacja na rynku pecetów. Analitycy IDC uważają, że wtedy to przedsiębiorstwa zakończą testy Windows 10 i zdecydują się na kupno nowych komputerów. Dlatego też IDC przewiduje, że w bieżącym roku wydatki przedsiębiorstw na komputery stacjonarne i laptopy będą takie, jak w roku ubiegłym.

Największym na świecie sprzedawcą pecetów jest Lenovo, na drugim miejscu uplasował się HP. następnie Dell i Apple.

pecet sprzedaż Windows 10 smartfon