Pierwszy na świecie biorca przeszczepu penisa zostanie ojcem

| Medycyna

Biorca pierwszego na świecie przeszczepu penisa zostanie niedługo ojcem. Chirurdzy z RPA poinformowali, że jego dziewczyna jest w ciąży.

Dziewięciogodzinna operacja miała miejsce niemal dokładnie pół roku temu (11 grudnia ubiegłego roku). Pacjentem był 21-latek, którego prącie zostało amputowane 3 lata temu po nieprawidłowym obrzezaniu.

Pacjent poinformował mnie, że jego partnerka jest w ok. 4. miesiącu ciąży - twierdzi André van der Merwe, szef Wydziału Urologii Uniwersytetu w Stellenbosch. Jesteśmy szczęśliwi, że nie było powikłań i jego penis działa dobrze. Nie było przeciwwskazań, by został ojcem, bo przejścia nie wpłynęły na jakość spermy [uszkodzeniu uległo prącie, a nie jądra, wg chirurga, nie ma więc potrzeby wykonywać testu na ojcostwo].

To właśnie chcieliśmy uzyskać: by pacjent mógł osiągnąć wzwód, oddawać mocz i odbyć stosunek płciowy. Dla niego to kamień milowy - podkreśla van der Merwe. Urolog dodaje, że na tym etapie czucie w przeszczepionym narządzie odtworzyło się w 100% [...].

penis przeszczep RPA ciąża ojcostwo André van der Merwe