Dwa elektrony z fotonu
Zespół profesora Xaioyanga Zhu z University of Texas odkrył, iż dzięki zastosowaniu w ogniwach słonecznych plastikowego półprzewodnika można dwukrotnie zwiększyć liczbę elektronów uzyskiwanych z pojedynczego fotonu. Tym półprzewodnikiem jest policykliczny węglowodór aromatyczny, pentacen.
Przed rokiem pisaliśmy, że profesor Zhu przeprowadził badania, z których wynikało, że wydajność ogniw słonecznym można będzie zwiększyć do 66%. Obecnie najbardziej wydajne urządzenia tego typu są w stanie przekształcić w prąd elektryczny około 31% energii słonecznej. Dzieje się tak, gdyż zdecydowaną większość energii stanowią tzw. gorące elektrony, których nie potrafiliśmy przechwytywać. Zhu pokazał, w jaki sposób można to zrobić. Profesor zaznaczył wówczas, że stworzenie szeroko dostępnej technologii będzie trudne, gdyż wymaga mocnego skoncentrowania promieni słonecznych na panelach, do czego z kolei konieczne jest opracowanie sposobów produkcji ogniw z nowych materiałów.
Teraz zespół pod kierunkiem uczonego znalazł alternatywę. Uczeni odkryli, że możliwe jest uzyskanie dwóch elektronów z pojedynczego fotonu i ich przechwycenie. Co więcej, ich rozwiązanie nie wymagałoby koncentrowania promieni. Okazało się bowiem, że po zaabsorbowaniu fotonu przez pentacen zachodzi zjawisko MEG, o którym informowaliśmy przed kilkoma dniami, przy okazji stworzenia ogniwa słonecznego o zewnętrznej wydajności kwantowej przekraczającej 100%.
Zdaniem Zhu zastosowanie pentacenu pozwoli na zwiększenie wydajności ogniw do 44%.
Komentarze (3)
mikroos, 28 grudnia 2011, 12:26
Łojej, niektórym forumowiczom po tej wiadomości świat zwali się na głowę
ZolV, 28 grudnia 2011, 18:49
Czy ktoś może powiedzieć coś więcej? Link w "informowaliśmy" niestety nie działa.
Wyczytałem, że pojedynczy foton może spowodować powstanie nie dwóch ale wielu par elektron - dziura które mają krótki okres trwania.
A ten profesor Zhu pracuje nad sposobem przechwytywania właśnie tych wielu elektronów.
W jaki sposób jeden elektron może wzbudzić wiele elektronów? Przecież z założenia jest niepodzielny i nie może oddać trochę energii tu a trochę tam.
Czyżby wykorzystywany był fakt, że foton może być w dwóch miejscach naraz?
wilk, 28 grudnia 2011, 20:25
Ze strony głównej działa. Spróbuj ten: http://kopalniawiedzy.pl/zewnetrzna-wydajnosc-kwantowa-ogniwo-sloneczne-MEG-foton-elektron-dziura-Multiple-Exciton-Generation,14771