Pieniądze dają szczęście

| Psychologia
zzzack, CC

Wbrew popularnemu twierdzeniu, pieniądze dają szczęście. Jednak pod pewnymi warunkami. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowiadujemy się, że zarówno w krajach bogatych jak i ubogich na szczęście poszczególnych ludzi składa się połączenie osobistego bogactwa, stanu posiadania oraz podejścia do życia.

Badania oparto na ankietach przeprowadzonych w latach 2005-2011 na próbce 806 523 osób ze 135 krajów. Szefem zespołu badawczego był doktor Edward Diener z University of Illinois.

Odkryliśmy, że rosnące dochody wiążą się z rosnącym poczuciem szczęścia, ale zależy to od optymizmu jednoski, posiadania niewygórowanych ambicji oraz od możliwości zakupu nowych rzeczy. Tak więc wzrost dochodów pomaga być szczęśliwym, ale pod pewnymi warunkami - mówi Diener.

Uczeni stwierdzili, że ważniejszy jest dochód osobisty niż wzrost PKB całego kraju, a wyższe zarobki były związane z większym zadowoleniem z życia pod warunkem, że ludzie mogli nabyć więcej rzeczy i byli pozytywnie do życia nastawieni oraz zadowoleni z tego, ile zarabiają.

W swojej pracy naukowcy wykorzystali wyniki ankiet Gallup World Poll oraz dane z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące np. posiadania wystarczającej ilości pieniędzy na jedzenie, utrzymanie domu lub mieszkania, posiadanie telewizora i dostępu do internetu. Pytano ich też o podejście do życia i stopień zadowolenia z obecnego standardu życia.

Uzyskane obecnie wyniki stoją w sprzeczności z ideą "Easterlin Paradox", która  powstała w 1974 roku, a zgodnie z którą rozwój gospodarczy kraju nie prowadzi do zwiększenia zadowoleni jego mieszkańców.
Zdanie 'Easterlin Paradox' bogaci są szczęśliwsi od biedniejszych, jednak wzrost dochodów nie prowadzi do wzrostu szczęśliwości. Nasze badania pokazują, że wzrost dochodów wiąże się ze wzrostem szczęśliwości o ile aspiracje nie rosną równie szybko jak dochody. Jeśli ludzie więcej zarabiają, mogą być szczęśliwi. Jeśli jednak są wciąż rozczarowani, bo spodziewali się jeszcze większych zarobków, wówczas wzrost dochodu nie pomoże - wyjaśnia Diener.

pieniądze szczęście dochody ambicje