Przybycie góry lodowej zabiło 150 000 pingwinów
Około 150 000 pingwinów zginęło, gdy góra lodowa osiadła na mieliźnie w pobliżu ich kolonii. Góra B09B o powierzchni około 100 kilometrów kwadratowych osiadła w grudniu 2010 roku w Commonwealth Bay we Wschodniej Antarktyce. Jeszcze w lutym 2011 roku tamtejsza kolonia pingwinów liczyła około 160 000 osobników. Do grudnia 2013 roku ich liczba spadła do około 10 000, informują naukowcy z Australii i Nowej Zelandii.
Obecność góry lodowej spowodowała, że pingwiny musiały przejść ponad 60 kilometrów, by znaleźć pożywienie. Populacja z Cape Denison może wyginąć w ciągu 20 lat jeśli B09B się nie przesunie lub nie dojdzie do roztopienia lodu pokrywającego obecnie wody oceanu - stwierdzili naukowcy. Podczas badań z grudnia 2013 roku zauważyli olbrzymią liczbę porzuconych jaj i zamarzniętych piskląt z poprzedniego sezonu lęgowego. Konieczność długiej wędrówki po pożywienie odbiła się najbardziej właśnie na jajach i młodych. Te, które przeżyły, ledwie sobie radzą, a co dopiero mówić o wychowaniu kolejnego pokolenia. Widzieliśmy olbrzymią liczbę martwych ptaków. To tragiczny widok - mówi Chris Turney z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
Zdaniem uczonych zwiększanie się pokrywy lodowe Wschodniej Antarktyki, spowodowane prawdopodobniej zmianami wiatrów i lokalnych warunków, może mieć znaczący wpływ na cały ekosystem. Pingwiny by przetrwać muszą mieć dostęp do otwartych wód.
Komentarze (1)
Grey55, 22 lutego 2016, 21:25
Pingwiny to bardzo inteligentne stworzenia. Sa społecznymi istotami i dorównuja psom. Przykro mi czytac o kolejnej katastrofie spowodowanej ociepleniem klimatu. Martwe 150 tysięcy dużych ptaków w jednym miejscu naraz łatwo zauważyć, szkoda że nie widzimy ile ogólnie stworzeń codziennie ginie z powodu naszego wpływu na środowisko... z tych, które nadal jeszcze jakims cudem przetwały, rzecz jasna.
Może sie wydawac że ekologia jest nieważna, ale to najwiekszy błąd w mysleniu ludzi: powinni dbac o ekologię dla własnych egoistycznych celów. Im bardziej zniszczone jest środowisko, tym niższa jakość naszego życia, więcej chorób, krótsze życie, mniejsza przeżywalnośc dzieci i gorsza przyszłośc gospodarczo i ekonomicznie.
Bądź eko! Pamiętaj że jesteś elementem cyklu życia tej planety; jeśli zwracasz sie przeciwko niemu, on zwraca sie przeciwko Tobie.