Nowa piramida w nekropolii w Dahszur

| Humanistyka
Phil, CC

Egipscy archeolodzy odkryli pozostałości piramidy z okresu XIII dynastii (sprzed ok. 3700 lat).

Dr Mahmoud Afifi z egipskiego Ministerstwa Starożytności poinformował w poniedziałek (3 kwietnia), że pozostałości znajdują się na północ od Łamanej Piramidy Snofru w Dahszur.

Adel Okasha, dyrektor nekropolii w Dahszur, podkreśla, że zachowały się m.in. wewnętrzne struktury piramidy, w tym korytarz. Nieodsłonięte pozostałości stanowią część wewnętrznej struktury, złożonej z korytarza wiodącego do [...] sali, która z kolei prowadzi do południowej rampy i komory na zachodnim krańcu.

Archeolodzy odkryli też alabastrowy blok z imieniem faraona Ameni Kemau (inną piramidę z artefaktami z imieniem tego samego władcy odkrył w Dahszur w 1957 r. Charles Musès). Nic więc dziwnego, że najnowsze znalezisko wprawiło egiptologów w zdumienie; zastanawiają się, czemu jeden faraon ma aż dwie piramidy. Dywagują, że nowo odkryta piramida mogła tak naprawdę należeć do któregoś z poprzedników Ameni Kemau. Po dojściu do władzy faraon po prostu kazał zastąpić jego imię swoim. Za tym wyjaśnieniem mógłby przemawiać fakt, że symbole reprezentujące imię Ameni Kemau są kiepskiej jakości (świadczyłoby to o tym, że kamieniarz tworzył inskrypcję na skrobanym obszarze bloku).

 

piramida Dahszur Ameni Kemau Mahmoud Afifi Adel Okasha