Sony wraca do nagrywania winyli

| Ciekawostki
Tilton Lane, CC

Po niemal 30 latach przerwy firma Sony Music Entertainment znowu będzie tłoczyła winylowe płyty z muzyką. To najlepszy dowód na zapotrzebowanie na tego typu towar. Sony właśnie buduje w prefekturze Shizuoka nową linię produkcyjną winyli. Produkcja płyt rozpocznie się do marca 2018 roku.

Już w lutym bieżącego roku w studio w Tokio Sony zainstalowało najnowocześniejszy sprzęt nagraniowy. Będą na nim powstawały matki służące do tłoczenia płyt. Na razie Sony zapowiada, że na czarnych płytach będzie wydawało głównie starszą japońską muzykę oraz najnowsze hity, do których ma prawa. Koncern będzie przyjmował też zlecenia od innych studiów nagraniowych.

Winyle już dawno zostały wyparte przez muzykę w formie cyfrowej. Od kilku lat jednak wracają i jest to powrót tryumfalny. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii w pewnym momencie sprzedaż czarnych płyt była większa niż muzyki cyfrowej. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano w 2016 roku aż 17,2 miliona winylowych krążków, a kupowali je głównie ludzie młodzi. Osoby, które nie ukończyły 35. roku życia stanowiły aż 70% nabywców muzyki na winylach.

W Japonii sprzedano w ubiegłym roku 800 000 winylowych płyt, Sony i Panasonic wypuściły na rynek nowe modele gramofonów, a w samym Tokio firma Lawson HMV otworzyła od 2014 roku trzy sklepy specjalizujące się w sprzedaży winyli.

płyta winylowa czarna płyta Sony