Zapłacimy więcej za e-booki?

| Technologia
Amazon

Komisja Europejska dała Luksemburgowi 30 dni na podniesienie podatku VAT na usługi elektroniczne z obecnych 3 do 15 procent. Z niskiego VAT-u w Luksemburgu korzystają m.in. Amazon, Skype i Netflix, które zarejestrowały w tym kraju swoje oddziały. Dzięki temu mogą sprzedawać swoje usługi i towary taniej, niż wówczas, gdyby były zarejestrowane w krajach o wyższej stawce VAT.

Nie podoba się to eurourzędnikom, którzy postawili Luksemburgowi ultimatum. Dzięki niższemu podatkowi VAT Luksemburg przyciągnął wielu inwestorów. W podobnej sytuacji znajduje się Francja, w której obowiązuje 7-procentowy VAT na usługi elektroniczne.

Komisja Europejska twierdzi, że działania Francji i Luksemburga są niezgodne z prawem Unii oraz że stanowią nieuczciwą konkurencję wobec lokalnych wydawców książek papierowych, którzy np. w Wielkiej Brytanii płacą 20% VAT. Tymczasem Amazon, sprzedając Brytyjczykom książki elektroniczne, płaci 3% VAT Luksemburgowi.

Francja i Luksemburg będą broniły się mówiąc, że unijne przepisy o stawce VAT pozwalają wydawcom tradycyjnych książek stosować preferencyjną stawkę obowiązującą w danym kraju, podaczas gdy książki elektroniczne zostały obłożone wyższą obowiązującą w danym kraju stawką.

podatki VAT Luksemburg e-book książka elektroniczna Amazon