Nowy dom dla najrzadszych ptaków świata

| Nauki przyrodnicze
WWT

U progu nowego roku grupka 21 wyhodowanych z jaj krytycznie zagrożonych ptaków - podgorzałek madagaskarskich (Aythya innotata) - znalazła nowy dom. To ważny krok w kierunku odrodzenia gatunku.

WWT

Gdy podgorzałek nie widywano od ok. 15 lat, wydawało się, że wyginęły. Później niewielką grupkę ptaków (25 osobników) odnaleziono w 2006 r. na jeziorze Matsaborimena.

Podmokłe obszary Madagaskaru były tak zanieczyszczone i zniszczone, że pozostałe ptaki musiały zamieszkać w nietkniętym, ale niedostosowanym do ich potrzeb habitacie. Jak tłumaczy Rob Shaw z WWT (Wildfowl and Wetlands Trust), uczepiły się one życia w miejscu, które tak naprawdę do nich nie pasowało. Ich schronienie było bowiem zbyt głębokie i zbyt chłodne.

Shaw dodaje, że podgorzałkom, endemitom z Madagaskaru, zagraża wiele czynników, m.in. sedymentacja, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie czy różne praktyki rolne.

By pomóc temu bardzo rzadkiemu ptakowi, międzynarodowy zespół z WWT, Durrell Wildlife Conservation Trust, The Peregrine Fund oraz rządu Madagaskaru wyhodował z jaj grupkę podgorzałek. Poszukiwania najlepszego miejsca doprowadziły do jeziora Sofia, na którym zainstalowano pływające ptaszarnie.

Wypuszczenie ptaków to kulminacja projektu trwającego ponad dekadę. Praca z lokalnymi mieszkańcami, by rozwiązać kwestie, które niemal doprowadziły do wyginięcia podgorzałki, była kluczowa dla zapewnienia A. innotata szans na przetrwanie - podsumowuje Nigel Jarrett z WWT.

podgorzałka madagaskarska jezioro Sofia WWT Wildfowl and Wetlands Trust Rob Shaw