Pisklęta upodobniają się do toksycznych gąsienic

| Nauki przyrodnicze
Zdjęcie na górze, Santiago David Rivera; zdjęcie na dole, Wendy Valencia

By nie stać się łupem drapieżników, pisklęta pokutnika perlistego (Laniocera hypopyrra) upodobniają się do toksycznych gąsienic ciem z rodzajów Podalia lub Megalopyge.

Jesienią 2012 r. Gustavo A. Londoño, Duván Garcia i Manuel Sánchez Martínez natknęli się w Pantiacolla Lodge w południowo-wschodnim Peru na gniazdo pokutnika perlistego (to drugi z opisanych dotąd przypadków). Naukowcy zauważyli, że pisklęta mają puchate pióra z pomarańczowymi promieniami i białymi czubkami.

Choć uwagę zwracał już sam nietypowy wygląd piór, dopiero zachowanie piskląt doprowadziło do wyjaśnienia zagadki. Gdy ok. 6 dni od wyklucia akademicy mierzyli ptaszki, zaczęły one powoli poruszać głową na boki w sposób typowy dla gąsienic.

Pracując w okolicy, zespół natknął się na podobnie ubarwioną toksyczną gąsienicę tej samej wielkości, stąd wniosek, że to przypadek mimikry batesjańskiej: pisklę próbuje przekonać drapieżniki, że jest kolczastą, trującą gąsienicą, a nie smacznym ptaszkiem.

Autorzy publikacji z pisma The American Naturalist podkreślają, że w stosunku do wielkości L. hypopyrra mają długi okres lęgowy (ok. 20 dni), który jest prawdopodobnie związany z tempem dostarczania pokarmu (circa jednym karmieniem na godzinę). Powolny wzrost i wysoki wskaźnik drapieżnictwa gniazdowego sprzyjają ewolucji takich cech morfologicznych i behawioralnych jak u piskląt pokutnika perlistego.

pokutnik perlisty Laniocera hypopyrra gąsienica toksyczna mimikra Podalia Megalopyge