Pomidory chronią przed nieczerniakowymi nowotworami skóry

| Zdrowie/uroda
The Ewan, CC

Codzienne spożycie liofilizowanych pomidorów o połowę zmniejszyło u samców myszy liczbę nowotworów skóry rozwijających się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Podczas eksperymentu zespół z Uniwersytetu Stanowego Ohio przez 35 tygodni trzymał myszy na diecie, której 10% stanowił proszek z pomidorów. Gdy później wystawiano je na oddziaływanie promieni UV, rozwijało się u nich średnio o 50% mniej guzów niż u gryzoni niejedzących liofilizowanych pomidorów.

Wyjaśniając zaobserwowane zjawisko, autorzy publikacji z pisma Scientific Reports powołują się na karotenoidy - barwniki, które zapewniają pomidorom ich czerwoną barwę.

Amerykanie podkreślają, że u samic nie zaobserwowano znaczących różnic w liczbie zmian skórnych. Naukowcy przypominają, że wcześniejsze badania wykazały, że po ekspozycji na UV guzy rozwijają się u samców myszy szybciej, a oprócz tego są liczniejsze, większe i bardziej agresywne. To studium pokazało nam, że analizując różne strategie zaradcze, trzeba brać pod uwagę płeć - opowiada Tatiana Oberyszyn.

Poprzednie testy kliniczne z udziałem ludzi pokazały, że prawdopodobnie dzięki odkładaniu karotenoidów w skórze, jedzenie przez jakiś czas pasty pomidorowej może ograniczyć oparzenia słoneczne. Likopen, główny karotenoid pomidorów, to najskuteczniejszy przeciwutleniacz wśród tych barwników. Gdy porówna się likopen z pokarmu (pomidora) i zsyntetyzowanego suplementu, pomidory wydają się skuteczniejsze w zapobieganiu zaczerwienieniu po ekspozycji na UV. To sugeruje, że w grę wchodzą także inne związki z pomidorów - wyjaśnia Jessica Cooperstone.

W ramach najnowszego studium ekipa z Uniwersytetu Stanowego Ohio zauważyła, że tylko u samców myszy karmionych liofilizowanymi czerwonymi pomidorami występowało zmniejszenie liczby guzów. U gryzoni jedzących żółto-pomarańczowe pomidory odmiany tangerine, w których występuje więcej biodostępnego likopenu, miały co prawda mniej zmian skórnych niż grupa kontrolna, ale różnica nie była istotna statystycznie.

Wg American Cancer Society, rocznie odnotowuje się więcej nowych przypadków nieczerniakowych nowotwory skóry (ang. non-melanoma skin cancers, NNS) niż raków piersi, prostaty, płuc i jelita grubego razem wziętych. Mimo że wskaźnik śmiertelności jest niski, leczenie jest kosztowne, częstość występowania rośnie, a pacjenci zmagają się ze zniekształceniami wyglądu.

pomidory likopen przeciwutleniacz UV ultrafiolet nieczerniakowe nowotwory skóry NNS Tatiana Oberyszyn Jessica Cooperstone