Starożytny potworniak

| Humanistyka

Podczas prac na stanowisku La Fogonussa w Katalonii hiszpańscy archeolodzy natrafili na szkielet Rzymianki, w której miednicy znajdował się zwapniały guz - potworniak dojrzały - z fragmentem małej kości i 4 zębami. Dwa z nich nadal tkwiły w ścianie zmiany. Kobieta zmarła ok. 1600 lat temu w wieku 30-40 lat.

Autorzy artykułu z International Journal of Paleopathology podkreślają, że zazwyczaj postawienie diagnozy różnicowej zwapnień miednicy w kontekście archeologicznym jest bardzo trudne, lecz w tym przypadku pomogły zarówno lokalizacja torbieli, jak i jej cechy makroskopowe. Pobieżne obserwacje potwierdziła tomografia komputerowa. Zespół Núrii Armentano z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie udokumentował pierwszy starożytny przypadek potworniaka dojrzałego jajnika. W najszerszym miejscu średnica tego łagodnego guza sięgała 44 mm.

Szkielet kobiety odkopano w nekropolii w pobliżu Lleidy. Nad nim ułożono dachówki (tegulae), które utworzyły dwuspadowy daszek. Jak podkreśla Armentano, groby przykryte dachówkami cieszyły się w starożytnym Rzymie ogromną popularnością. Zmarła nie była [zatem] nikim ważnym czy bogatym. Miała niski status socjoekonomiczny.

Naukowcy podkreślają, że potworniak jajnika nie musiał wywoływać jakichkolwiek objawów, niewykluczone jednak, że rosnąc, doprowadził do śmierci. Możliwe, że guz zabił Rzymiankę, bo niekiedy rozwój potworniaków skutkuje przemieszczeniem i zaburzeniem funkcji przyległych narządów. Poza tym potworniaki jajnika wiążą się z zakażeniami, niedokrwistością hemolityczną oraz powikłaniami ciąży, a to także potencjalne przyczyny zgonu.

potworniak dojrzały jajnik miednica kobieta Katalonia Lleida La Fogonussa Núria Armentano