Probiotyki obniżają i pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie

| Zdrowie/uroda
Veganbaking.net, CC

Regularne jedzenie probiotyków może poprawić ciśnienie krwi.

Niewielki zestaw przeanalizowanych przez nas badań sugeruje, że regularne jedzenie probiotyków może być częścią zdrowego stylu życia, nakierowanego na obniżenie za wysokiego i utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Chodzi o probiotyki z jogurtu, kwaśnego mleka i sera, a także z suplementów - wyjaśnia dr Jing Sun z Uniwersytetu Griffitha.

Przeanalizowawszy wyniki 5 studiów dot. ciśnienia krwi i konsumpcji probiotyków przez 543 dorosłych z prawidłowym i podwyższonym ciśnieniem, Australijczycy zauważyli, że w porównaniu do niespożywających probiotyków, u osób, które je jadały, skurczowe ciśnienie krwi spadało średnio o 3,56, a rozkurczowe o 2,38 mm Hg. Korzystny wpływ probiotyków był największy w grupie z ciśnieniem równym lub większym od 130/85. Co istotne, konsumpcja krótsza niż 2 miesiące nie obniżała skurczowego ani rozkurczowego ciśnienia krwi. Zespół z Queensland ustalił, że ciśnienie może poprawić dzienna objętość bakterii równa 109-1012 jednostek tworzących kolonie (ang. colony-forming units, CFUs). Podsumowując swoje spostrzeżenia, Sun i inni podkreślili, że probiotyki z licznymi rodzajami bakterii obniżały ciśnienie bardziej niż produkty z pojedynczym gatunkiem/szczepem.

Sądzimy, że probiotyki pomagają obniżyć ciśnienie krwi za pośrednictwem innych korzystnych oddziaływań na zdrowie, w tym zmniejszania cholesterolu całkowitego, złego cholesterolu LDL, poziomu glukozy oraz insulinoporności, a także regulowania układu hormonalnego, który kontroluje ciśnienie i równowagę płynów.

Wskazując na potencjalne ograniczenia wniosków, Sun zaznacza, że studia dot. ciśnienia i probiotyków są przeważnie małe, poza tym dwa z uwzględnionych projektów obejmowały tylko 3-4-tyg. spożycie probiotyków. Mając to na uwadze, pani doktor zaznacza, że przed polecaniem probiotyków jako środków kontroli i zapobiegania nadciśnieniu należy przeprowadzić kolejne badania.

probiotyki ciśnienie krwi skurczowe rozkurczowe bakterie jednostki tworzące kolonie Jing Sun