Bliżej kwantowej magistrali komunikacyjnej

| Technologia
Instytut Weizmanna

Naukowcy z australijskiego RMIT University, włoskiego Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii oraz chińskiego Południowego Instytutu Nauki i Technologii zaprezentowali pierwszy kwantowy procesor zdolny do przesyłania danych. Urządzenie przesłało w nienaruszonym stanie splątane kubity z różnych lokalizacji. Perfekcyjny transfer stanu to obiecująca technika, która daje nadzieję na masową informatykę kwantową. Przez ostatnie 10 lat opracowano wiele teoretycznych rozwiązań problemu rutowania informacji kwantowej, jednak dotychczas żadne z nich nie zostało zrealizowane eksperymentalnie. Nasze urządzenie wykorzystuje wysoce zoptymalizowanie tunelowanie kwantowe do przesyłania kubitów pomiędzy różnymi miejscami - stwierdził doktor Albert Peruzzo, dyrektor Laboratorium Fotoniki Kwantowej RMIT University.

Komputery kwantowe mogą rozwiązać problemy, z którymi nie radzą sobie dzisiejsze komputery. Pomogą opracować nowe leki, stworzyć bezpieczny kwantowy internet czy udoskonalić techniki rozpoznawania twarzy - dodaje uczony.

Współczesne komputery wykorzystują magistrale danych do przesyłania informacji. Jednak przesłanie kubitów jest bardzo trudne, gdyż stany kwantowe są niezwykle delikatne. Opisywane prace to ważny krok naprzód w kierunku stworzenia kwantowej magistrali komunikacyjnej. W ciągu ostatniej dekady poczyniono olbrzymi postęp, zwiększono moc i stopień skomplikowania kwantowych procesorów - stwierdza Peruzzo. Z kolei Robert Chapman, doktorant na RMIT podkreśla: przenieśliśmy kubity, zakodowane w pojedynczych cząstkach światła, do innych lokalizacji. Zachowaliśmy przy tym zarówno ich stan kwantowy jak i splątanie, co jest podstawowym warunkiem informatyki kwantowej.

procesor kwantowy kubit kwantowa magistrala komunikacyjna