Przedmiesiączkowe perypetie melatoninowe

| Psychologia
ronocdh, CC

U kobiet z przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi (ang. premenstrual dysphoric disorder, PMDD) występują nieprawidłowości w zakresie okołodobowego rytmu wydzielania melatoniny. To może wyjaśnić, czemu tak często wspominają one o bezsenności.

PMDD to forma zespołu napięcia przedmiesiączkowego, która charakteryzuje się silniejszymi i bardziej uporczywymi objawami. Występuje u ok. 3-8% kobiet. Pacjentki uskarżają się nastroje depresyjne i drażliwość, ale również (do 70%) na słabą jakość snu z licznymi przebudzeniami albo na nadmierną senność w fazie symptomatycznej.

Zespół dr Diane B. Boivin z Douglas Mental Health University Institute sprawdzał, jak rytm wydzielania melatoniny zmienia się w ciągu doby u kobiet z PMDD i w zdrowej grupie kontrolnej. W ramach studium ochotniczki odbyły dwie 24-godzinne sesje: jedną organizowano w fazie folikularnej, drugą w poowulacyjnej fazie lutealnej.

Naukowcy analizowali pobrane próbki krwi. Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, u pań z PMDD w godzinach nocnych wydzielało się znacząco mniej melatoniny. Dodatkowo w symptomatycznej fazie lutealnej następował dalszy spadek stężenia hormonu snu.

przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne PMDD melatonina rytm okołodobowy wydzielanie hormon snu dr Diane B. Boivin